10.04.2022

DÜNYADA RAHİM KORUNARAK ÇIKARTILAN EN BÜYÜK MİYOM AMELİYATI;18 KİLO GRAM MİYOM RAHİM KORUNARAK ÇIKARTILDI

Miyomlar hangi şikayetlere neden olmaktadır?

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. miyom nedir

  • Anormal vajinal kanama (sık ve düzensiz adet görme)
  • Adet miktarının çok artması ve adetin normalden uzun sürmesi
  • Kasık ağrısı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Gebelik ile ilişkili sıkıntılar ve düşük
  • İdrar torbasına basıya bağlı sık idrara gitme, idrar yaparken zorlanma, idrar kaçırma
  • Kalın barsağa basıya bağlı kabızlık ve dışkılamada güçlük

Özellikle büyük boyutlara ulaşan miyomlar çevre organlara baskı yaparak farklı şikayetlere neden olabilirler ve zaman içerisinde diğer organların fonksiyonlarını bozabilirler. İdrar yollarına baskıya bağlı böbrek yetmezliği, barsaklara baskıya bağlı barsak tıkanıklığı tehlikeli sonuçlardır.

Dev boyutlara ulaşmış miyomlar, idrar torbasına baskı yaparak sık idrara gitmeye, zamanla idrar yapamama ve böbrek yetmezliğine neden olabilirler. Kalın barsaklara baskı yaparak kabızlığa neden olabilirler. Daha da büyüdüğünde ise karın sanki hamile bir kadının karnı gibi şişebilir, büyüyebilir. istanbul miyom ameliyatı

Resim 1: Rahim korunarak tam 18 kilo ağırlığında miyom çıkardığımız hastamızın ameliyat öncesi karnının görünümü. Sanki hamile bir kadın gibi karnı

Miyom ameliyatlarında rahimi riske atan faktörler nelerdir?

  • Miyom sayısı
  • Miyom boyutları
  • Miyomun rahim duvarında yerleştiği bölge

Tüm bu faktörler birlikte değerlendirilerek ameliyat planlanmalıdır. Miyom cerrahisinde rahimin korunması için cerrahi tecrübe çok önemlidir. Ameliyat öncesi muayene ile miyomun boyutları, sayısı ve yerleşimi belirlenir ve ameliyat buna göre planlanır. Rahimin korunması açısından en riskli miyom yerleşim yeri rahim ağzından köken alan SERVİKAL miyomlardır. Servikal miyom, rahim ağzından köken alan miyomlardır. Bu tür miyomlarda rahimin korunması ciddi cerrahi tecrübe gerektirir. rahim alınmadan miyom ameliyatı

GENÇ HASTAMIZDA 18 KİLO GRAM MİYOM RAHİM KORUNARAK ÇIKARTILDI

Karnında giderek büyüyen şişliği hisseden hastamız doktora gittiğinde rahminden köken alan büyük boyutlarda miyomu olduğunu öğrenmiş. Henüz çocuğu olmayan hastaya rahminin mutlaka alınması gerektiği söylendiği için hasta ameliyat olmaktan korkmuş ve ameliyatı sürekli ertelemiş. Ancak kitle giderek büyümeye devam etmiş ve sanki 9 aylık hamile bir kadın gibi karnı giderek şişmiş.

Resim 2: Hastamızın ameliyattan hemen önce karnı

Kitle gün geçtikçe büyümeye devam etmiş. Dev kitle nedeniyle idrar yapmakta zorlanan hastanın yapılan tetkiklerinde idrar yolları genişlemiş ve böbrek yetmezliği süreci başlamış. Korkularından dolayı sürekli ameliyatını erteleyen hastanın artık hayatını riske atan organ fonksiyon bozuklukları başlamış. Ameliyat olmak dışında seçeneği kalmayan, genç ve gelecekte anne olmak isteyen hasta rahiminin korunması ile ilgili araştırmaları sonucu bize ulaştı. Yaptığımız ilaçlı MR değerlendirmesi sonucu hastamızın rahimden kaynaklanan dev miyomu saptandı. Hastamıza rahminin korunacağını belirttik ve ameliyat hazırlıklarına başladık. Artık daha fazla beklemek hastamızın hayatını riske atıyordu.

Resim 3: Tüm karnı dolduran dev miyom

Resim 4: Karnı dolduran DEV MİYOM

Ameliyat sırasında rahim tepesinden ve rahim ağzından köken alan dev miyomlar ile karşılaştık. İdrar yolları ileri derece genişlemiş olarak görüldü. Kanama açısından gerekli önlemler alındı ve ameliyata başlandı. Bu tür miyomlarda rahimin korunması ciddi tecrübe ve anatomi bilgisi gerektirir. Hastamıza söz verdiğimiz gibi miyomları rahimi koruyarak çıkarttık. Şikayetlerinizi ertelemeyin, kitlelerinizin bu kadar büyümesine izin vermeyin.

Resim 5: Tam 18 kilo miyom rahim korunarak çıkartıldı

Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı Nedir?

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat). Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır. en iyi miyom doktoru

Resim 6: Rahim korunarak çıkartılan 18 kilo ağırlığında dev miyom

Dünyada Rahim Korunarak Çıkartılan En büyük Miyom

Miyom ameliyatları ile ilgili bilimsel yayınlar incelendi ve rahim korunarak çıkartılan en büyük miyomun bizim hastamıza ait olduğu saptandı. Yani dünyada rahim korunarak çıkartılan en büyük miyom 18 kilo gram ağırlığında ve İstanbul Onkojinekoloji Kliniğinin Kurucusu Doç.Dr. Gökhan Boyraz tarafından yapılmış oldu.

Resim 7: Dünyada rahim korunarak çıkartılan en büyük miyom

Miyom ameliyatı fiyatları 2022

Özellikle genç, rahimini korumak isteyen hastalarda miyom ameliyatı çok önemlidir. Rahimin miyom nedeniyle alınması hastalarımızın anne olma hayallerini sonlandırır. Bu nedenle miyom ameliyatında rahimin korunması çok önemlidir. Cerrahi tecrübe ile miyom sayısından ve boyutundan bağımsız olarak rahim korunabilir. Rahminizde miyomunuz var ve ameliyat önerildi ise mutlaka bize ulaşın…

Genç, henüz çocuğu olmayan, gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen, rahmini korumak isteyen bir kadınsanız ve miyom nedeniyle size ameliyat önerildi ise ne yapmalısınız ?

Bu hastalarda miyom ameliyatlarında rahmin korunması son derece hayatidir. Henüz çocuğu olmayan bir kadında ameliyat sırasında oluşabilecek bir kanama nedeniyle rahmin alınması, hastanın anne olma şansını, hayallerini elinden alır. Bu nedenle rahim koruyucu miyom ameliyatı çok önemlidir. Rahminizi riske atmamak için RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI konusunda deneyimli bir onkojinekolog ile temasa geçmelisiniz. Miyom ameliyatlarında rahmin korunmasında cerrahi tecrübe çok önemlidir.

ONKOJİNEKOLOG Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ, dünyada rahim korunarak en büyük miyomu çıkartan cerrahtır. Tam 18 kilo ağırlığında miyomu rahim korunarak çıkartmayı başarmıştır. Bugüne kadar, 36 farklı ülkeden hastaya yüzlerce rahim koruyucu miyom ameliyatı yapmış, bir çok hastasında daha sonra doğumlarını gerçekleştirmiştir. Tüm Dünya’ dan ve Türkiye’nin dört bir yanından bu konuda hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir. Miyom nedeniyle ameliyat önerildi, rahminize zarar gelmesini istemiyorsanız ve rahminizi aldırmak istemiyorsanız ulaşabilirsiniz..Miyom ameliyatında rahim alınır mı diye soruyorsanız; eğer ameliyatınızı Doç.Dr.Gökhan Boyraz yapıyorsa cevap HAYIR….

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik Cerrahi Uzmanı

Miyom konusunda deneyimli Onkojinekolog

Tel: 0 536 813 7940

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCPNxCcseiNkpRYX1IwbreXw

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz