14.08.2020

RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI

RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir.

Miyomlar hangi şikayetlere neden olmaktadır?

 • Gebelik ile ilişkili problemler ve düşük, tekrarlayan gebelik kayıpları,
 • Anormal vajinal kanama (sık ve düzensiz adet görme),
 • Adet miktarının çok artması ve adetin normalden uzun sürmesi,
 • Kasık ağrısı,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • İdrar torbasına basıya bağlı sık idrara gitme, idrar yaparken zorlanma, idrar kaçırma,
 • Kalın barsağa basıya bağlı kabızlık ve dışkılamada güçlük,

 Tedavi nasıl olmalıdır?

Miyomların ilaçla etkin tedavisi yoktur. En sık uygulanan yöntem miyomektomi; miyomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uygun olan durumlarda laparoskopik cerrahi (kapalı yöntem) ile miyomektomi ilk seçenek olmalıdır. Laparoskopik miyomektomi cerrahisi ile karın içerisinde yapışıklıklar daha az olmakta, ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta, iyileşme daha hızlı olmakta ve karında büyük yara izi olmamaktadır. Ancak kapalı cerrahiye uygun olmayan hastalarda ise açık cerrahi (sezeryan kesisi ile) güvenle uygulanabilmektedir.

Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı

Kapalı miyom ameliyatı, laparoskopik miyomektomi, rahim miyomlarının laparoskopi ile çıkartılmasıdır. Kapalı miyom ameliyatı, karında yara izi olmaması, iyileşmenin daha hızlı olması, kanamanın daha az olması ve operasyon sonrası ağrının daha az olması gibi açık ameliyatlara göre birçok avantaj sağlar. Günümüzde seçilmiş uygun hastalarda miyom cerrahisinde ilk seçilmesi gereken yöntem kapalı (laparoskopik) yöntemdir. Bu yöntemde miyomların çıkartılması için teknik tecrübe ve laparoskopik özel ekipmanlar gereklidir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

 • Göbek etrafından yapılan yarım cm’lik bir kesi ile karın içerisi gaz ile şişirilir ve burden girilen kamera ile karın içerisi görüntülenir.
 • Rahimden çıkartılan miyom, özel torba içerisine alınır ve karın dışarısına çıkartılır.
 • Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu dikilerek onarılır.
 • Yumurtalık ve tüplere zarar verilmez.
 • Açık cerrahide olduğu gibi karında büyük yara izi olmaz.
 • Ameliyat sonrası karın içerisinde yapışıklıklar açık cerrahiye oranla çok azdır.

 Miyom Tedavisi İçin Rahim Alınması Gerekli DEĞİLDİR !!

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır.

Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı Nedir?

Genç ve gelecekte çocuk istemi olan hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı). Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır. rahim alınmadan miyom ameliyatı, rahim çıkartılmadan miyom ameliyatı, istanbul miyom ameliyatı fiyatları 2021

 

 

Resimdeki hastamız, şehir dışından bize ameliyat için geldi. Rahmin alınması gerektiği söylenen hastamız, araştırmaları sonucu bize ulaştı. Henüz 33 yaşında olan ve çocuğu olmayan hastamıza rahim koruyucu miyom ameliyatı yapıldı ve 5 kg ağırlığında miyom rahim korunarak çıkartıldı. 

 

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik Süreci

Başarılı bir miyom ameliyatı sonrasında gebelik açısından herhangi bir sıkıntı beklenmez. Zaman içerisinde rahim duvarı iyileşerek daha güçlü hale gelir. Bu sayede oluşacak bir gebelik durumunda duvar yeterli dirence kavuşmuş olur. Miyomektomi geçiren kadınların gebelik planlaması için, ameliyat sonrası 3 ila 6 ay beklemesi önerilir. Miyomektomi ameliyatı sonrası genellikle sezaryen doğum tercih edilir. Ancak rahim dışına yerleşen veya saplı miyom gibi rahim duvarına zarar vermeyen durumlarda normal doğum açısından sıkıntı bulunmaz.

Miyomlar Kansere Dönüşür mü?

Miyomların kansere dönüşme ihtimali çok düşüktür ve dönüştüklerinde oluşan kansere sarkom veya leiomiyosarkom adı verilmektedir.

 • Hızlı boyut artışı gösteren miyomlarda
 • Menopoz sonrası büyümeye devam eden miyomlarda
 • Karında ele gelen kitle şeklinde büyüyen ve dev miyom halini alan miyomlarda
 • Yoğun vajinal kanama yapan miyomlarda,

kansere dönüşme riski akılda tutulmalıdır.

Kanser oluşumu halinde miyomların boyutu genelde hızlı artış göstermektedir. Bunun dışında anormal vajinal kanama belirtisi de sıklıkla olmaktadır.

Menopoz sonrasında büyümeye devam eden miyomlarda kanser riski artmaktadır. Menopoz sonrasında vajinal kanama durumunda da kanser ihtimali olabileceğinden bu belirtilerin oluşması mutlaka uyarıcı olmalıdır.

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları Doğum&Jinekolojik Kanser Cerrahisi

Laparoskopik Cerrahi Uzmanı

 

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz