10.07.2022

15 CM MİYOM RAHİM KORUNARAK KAPALI AMELİYAT İLE ÇIKARTILDI

15 cm Miyom Rahim Korunarak Karında 1 cm Kesiden Çıkartıldı

Genç, henüz çocuğu olmayan bekar hastamız karnında giderek artan şişlik şikayetini farketmiş. Kanamaları giderek artan, adetleri ağrılı olmaya başlayan hasta doktora gittiğinde karnında büyük bir kitle olduğunu öğrenmiş. Yapılan tetkiklerden sonra rahminden köken alan DEV BİR MİYOM olduğu söylenmiş. Hastaya büyük bir kesi ile ameliyat yapılması gerektiği ve rahminin de ameliyat sırasında alınma riski olduğu belirtilmiş. Henüz çocuğu olmayan hastamız rahminin alınma riski ile karşı karşıya kalmış. Yaptığı araştırmalar sonrası bize ulaşan hastamız derhal muayene randevusu oluşturarak kliniğimize geldi. Yaptığımız tetkiklerde hastamızın rahminin miyom ile kaplandığını ve 15 cm boyutunda dev bir miyom olduğunu saptadık. Çektiğimiz MR’da hastamızın kapalı yani laparoskopik ameliyata uygun olduğunu, sezaryen gibi büyük bir kesi yapmanın gerekli olmadığını söyledik. Ayrıca henüz çocuğu olmayan hastamızda rahmin kesinlikle korunacağını söyledik. Daha fazla zaman kaybı, kitlenin daha da büyümesine neden olabileceği için zaman kaybetmeden ameliyatı planladık.

Aynı hafta içinde hastamızı ameliyata aldık ve ameliyat sırasında, rahimden köken alan, kalın bağırsağa ve idrar torbasına baskı yapan 15 cm miyom olduğunu gördük. Bu hastamızın, sık idrara çıkma ve kabızlık şikayetini de açıklıyordu. Aynı zamanda adet dönemlerinde bez bağlayacak kadar yoğun kanaması olduğunu söyleyen hastamızda bu şikayeti de bu miyom kitlesinden kaynaklanıyordu. Kan değeri çok düşük olan hastamızda ara ara baş dönmeleri ve tansiyon düşüklüğü de vardı.

Ameliyat sırasında hastamızın rahim ve yumurtalıklarına hiç zarar vermeden miyom kitlesini çıkarttık. Rahim ve yumurtalıkların korunması, hastamızın gelecekte çocuğu olması için çok önemliydi. Ayrıca bu 15 cm boyutunda kitle, karındaki 1 cm kesiden dışarı alındı. Hastamız iyileştiğinde karnında kesi izi olmayan hastamız sanki hiç ameliyat olmamış gibiydi.

Resim 1: Rahimden köken alan 15 cm miyom

LAPAROSKOPİK (KAPALI) MİYOM AMELİYATI NASIL YAPILIR?

  • Karında büyük bir kesi olmaz. Göbek etrafından yapılan 0.5 cm’lik kesiden karın içerisine kamera ile girilir.
  • Karın içerisi özel bir kamera sistemi ile görüntülenir.
  • Ardından 2 adet 0.5 cm’lik kesiden yardımcı özel aletler girilerek miyom rahime zarar verilmeden rahimden çıkartılır.
  • Rahim dokusu çok katlı olarak dikilir.
  • Miyom, karın içerisinde özel bir güvenlik torbası içerisine alınır. Morselatör denilen özel alet ile morsafe güvenlik torbası içerisinde miyomlar küçük ince parçalara ayrılır.
  • Böylece karında büyük bir kesi olmadan miyomlar karın dışarısına alınmış olur. KAPALI MİYOM AMELİYATI

Laparoskopik miyom ameliyatı için özel ekipmanlar ve bu konuda eğitimli ve deneyimli bir ekip gerekir. Karında büyük bir kesi olmadan büyük miyomlardan kurtulmak mümkündür. laparoskopik miyom ameliyatı

Resim 2: 15 cm miyom, uzun ince parçalar halinde karındaki 1 cm kesiden dışarı alındı. Hastamız iyileştiğinde yara izi yoktu ve ameliyat olmamış gibiydi.

Laparoskopik (Kapalı) Miyom Ameliyatı Avantajları Nelerdir? Neden Laparoskopik (Kapalı) Ameliyat?

1- Karında büyük kesi ve yara izi olmaz.

2- Ameliyat sonrası ağrı daha azdır. Hastalarımız ameliyattan 4-6 saat sonra yürümeye, yemek yemeye, su içmeye başlayabilirler, kendileri tuvaletlerine gidebilirler.

3- Taburculuk çok hızlıdır. Genellikle ameliyattan 1 gün sonra hastalarımız taburcu olmaktadır. Aynı hafta işlerine geri dönebilmekte ve günlük hayatlarına ameliyat olmamış gibi devam edebilmektedirler.

4- Büyük bir yara olmadığı için, özellikle şehir dışından veya diğer ülkelerden gelen hastalarımızı için yolculuk yapmakta sıkıntı olmaz.

5- Fıtık riski yoktur.

6- Enfeksiyon riski çok daha azdır.

7- Kapalı (laparoskopik) ameliyatlardan sonra karın içerisinde yapışıklıklar çok daha az olur. Bu gelecekte gebelik planlayan hastalar için çok önemlidir. Ameliyat sonrası erken dönemde gebelik planlanabilir. kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2022

Kaç cm Miyom Laparoskopik (Kapalı) Olarak Ameliyat Edilebilir?

Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda, cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Laparoskopi deneyimi olmayan bir çok cerrah, aslında laparoskopik (kapalı) olabilecek ameliyatlara, ‘bu ameliyat kesinlikle kapalı olmaz, rahminize zarar gelir, yapılamaz, karnınıza yayılır’ gibi bir çok bahane ile hastaları açık ameliyata ikna etmeye çalışmaktadırlar. Çünkü laparoskopik cerrahi deneyimi uzun bir eğitim süreci sonrası edinilen, en güncel ve en ileri cerrahi tedavi şeklidir. Bu yeni ameliyat tekniğine adapte olamayan cerrahların ilk tercihi klasik açık ameliyatlar olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza ameliyat olacaları merkezleri ve cerrahları iyi araştırmalarını önermekteyiz. En güncel ve en ileri tedavi şekline ulaşmak tüm hastalarımızın hakkıdır. istanbul miyom ameliyatı 2022 Kapalı ameliyatlarda rahimin daha zayıf kapatıldığı bilgisi yanlıştır. Laparoskopik cerrahide deneyimli bir hekim rahim dokusunu açık ameliyattaki kadar sıkı kapatabilir. Bu nedenle kapalı ameliyat konusunda tecrübesi olmayan hekimler hastalara açık ameliyat önermektedir. KAPALI MİYOM AMELİYATI

Bu nedenle miyomunuz var ve size ameliyat önerildi ise mutlaka ikinci bir görüş almanızı öneririz. (ikinci görüş için bize ulaşabilirsiniz; Tel: 0 536 813 7940

Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı için genellikle 14-15 cm boyutu sınır olarak kabul edilmektedir. 15 cm’e kadar miyomlar laparoskopik olarak ameliyat edilmektedir. Ancak miyomun rahimdeki yerleşimi de en az boyutu kadar önemlidir. Birden fazla sayıda miyom olması da kapalı (lararoskopik) ameliyata engel değildir. Benzer şekilde miyom sayısı kadar yerleşimleri de önemlidir. en iyi miyom doktoru istanbul

Rahim Korunarak Laparoskopik (KAPALI) Miyom Ameliyatı Mümkündür

Büyük boyutlarda veya birden fazla miyomu olan hastalarda da kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı mümkündür. Laparoskopik (kapalı) rahim koruyucu miyom ameliyatı için bize ulaşın !! Miyom Tedavisi İçin Rahim Alınması Gerekli DEĞİLDİR !! Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır. MİYOM AMELİYATINDA RAHİM ALINIR MI

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları 2022

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız.

Rahim koruyucu miyom ameliyatlarında en iyi sonucu alabilmek için tüm bilimsel yenilikleri kullanmak gerekir.

Genellikle laparoksopik cerrahi yapmayan hekimler tarafından, hastalarımıza değişik bahaneler ile açık ameliyatlar önerilmekte. Laparoskopik cerrahi imkanının olmadığı, parçalama işlemi ile dağılma olabileceği (güvenlik torbası ile bu durum asla olmaz), miyomun büyük olduğu vs gibi bahaneler öne sürülerek hastalar açık ameliyata yönlendirilebilmektedir. Hastalarımıza önerimiz, laparoskopik cerrahının avantajlarından yararlanmak için, eğer size açık ameliyat önerilmiş ise mutlaka bu konuda uzman bir hekimden ikinci bir görüş almalısınız….

Genç, henüz çocuğu olmayan, gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen, rahmini korumak isteyen bir kadınsanız ve miyom nedeniyle size ameliyat önerildi ise ne yapmalısınız ?

Bu hastalarda miyom ameliyatlarında rahmin korunması son derece hayatidir. Henüz çocuğu olmayan bir kadında ameliyat sırasında oluşabilecek bir kanama nedeniyle rahmin alınması, hastanın anne olma şansını, hayallerini elinden alır. Bu nedenle rahim koruyucu miyom ameliyatı çok önemlidir. Rahminizi riske atmamak için RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI konusunda deneyimli bir onkojinekolog ile temasa geçmelisiniz. Miyom ameliyatlarında rahmin korunmasında cerrahi tecrübe çok önemlidir.

ONKOJİNEKOLOG Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ bugüne kadar, 36 farklı ülkeden hastaya yüzlerce rahim koruyucu miyom ameliyatı yapmış, bir çok hastasında daha sonra doğumlarını gerçekleştirmiştir. Tüm Dünya’ dan ve Türkiye’nin dört bir yanından bu konuda hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir. Miyom nedeniyle ameliyat önerildi, rahminize zarar gelmesini istemiyorsanız ve rahminizi aldırmak istemiyorsanız ulaşabilirsiniz..

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik Cerrahi Uzmanı

Miyom konusunda deneyimli Onkojinekolog

Tel: 0 536 813 7940

Tel: 0 530 833 7940

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCPNxCcseiNkpRYX1IwbreXw

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz