24.03.2022

Deri altı implant (çubuğu) nedir? Nasıl Takılır?

Deri altı implant (çubuğu) nedir? Nasıl Takılır?

Deri altı implant, en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Gebeliği önlemede doğum kontrol hapları kadar etkilidir, ancak her gün hap almaya ihtiyaç duyulmayan konforlu bir doğum kontrol yöntemidir. Cilt altına yerleştirilen ve hormon içeren küçük, yumuşak, elastik çubuk, günlük düzenli ve az miktarda hormon salınımı yaparak gebeliği önlemektedir.

Deri altı implant gebeliği önlemede ne kadar etkilidir?

Cilt altı implantlar, bilinen en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Gebeliği önlemede %99’dan daha yüksek oranlarda etkilidir. (deri altı implant yüzde kaç korur )Doğum kontrol hapları ile kıyaslandığında, etkinliği benzerdir ancak cilt altı implant ile her gün aynı saatlerde ilaç almaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Deri altı implantın koruma süresi ne kadardır?

Deri altı çubuklar takıldıktan sonra 3 yıl süreyle gebeliğe karşı koruyucudur. Ancak daha erken gebelik planlanırsa kolaylıkla çıkartılır ve gebelik elde edilir. Yani planlarınız değişirse hemen gebelik mümkündür.

Deri altı implant nereye takılır?

Deri altı çubuklar, üst kol iç yüzüne takılır. Genellikle aktif kullanılmayan el tarafı tercih edilir.

Deri altı implant nasıl takılır?

Cilt altı implant, klinik şartlarında, ağrısız olarak kolaylıkla uygulanabilmektedir. Kol iç yüzü, çok ince bir iğne ile uyuşturulur ve özel cihazı ile implant cilt altına yerleştirilir. İstenildiği zaman aynı şekilde kolaylıkla çıkartılır.https://www.youtube.com/shorts/Ob2-B0PPtpY

Emzirme döneminde deri altı çubuk takılabilir mi?

Deri altı implantlar emzirme döneminde güvenle takılabilir. Sütün miktarına veya kalitesine bir zararı yoktur. Doğum kontrol hapları, sütün kalitesini ve miktarını azalttığı için emzirme döneminde tercih edilmezler. Cilt altı implantlar ise emzirme döneminde en çok tercih edilen ve önerilen korunma yöntemlerinden biridir.

Deri altı implant yan etkileri nelerdir?

  • Adet kanaması miktarında azalma
  • İlk 6 ay ara kanamalar olabilir

Deri altı implant fiyatları 2022

Deri altı implant, muayene ve takılma fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

İstanbul Onkojinekoloji Kliniği

Unimed Center-Şişli-Fulya

Tel: 0 530 833 7940

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz