22.01.2022

KAPALI (LAPAROSKOPİK) MİYOM AMELİYATI

Miyom Ameliyatında Kapalı (Laparoskopik) Yöntemin Avantajları Nelerdir?

  • Laparoskopik miyom ameliyatında karında büyük bir kesi ve yara izi olmaz. Sadece yarım cm kesilerden cerrahi işlem yapılır.
  • Kapalı miyom ameliyatı sonrası ağrı çok daha azdır.
  • Kapalı miyom ameliyatı sonrası iyileşme çok hızlıdır.
  • Laparoskopik miyom ameliyatından 6 saat sonra yürüyüş, 1 gün sonra ise taburculuk mümkündür.
  • Taburculuk sonrası seyahat mümkündür. Şehir dışından ve ülke dışından gelen hastalarımızın sık sorduğu sorulardan biridir. Kapalı ameliyatlardan sonra yolculuk yapmakta bir sakınca yoktur.
  • İşe dönüş çok hızlıdır.
  • Ameliyat sırasında rahim ve yumurtalıkların zarar görme riski yoktur.
  • Daha erken dönemde gebelik planlamak mümkündür.
  • Ameliyat sonrası yapışıklık riski daha azdır.
  • Fıtık riski yoktur. Karında büyük bir kesi olmadığı için erken dönemde spora başlanabilir. kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2022

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları 2022

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız.

Kaç cm Miyom Laparoskopik (Kapalı) Olarak Ameliyat Edilebilir?

Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda, cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Laparoskopi deneyimi olmayan bir çok cerrah, aslında laparoskopik (kapalı) olabilecek ameliyatlara, ‘bu ameliyat kesinlikle kapalı olmaz, rahminize zarar gelir, yapılamaz, karnınıza yayılır’ gibi bir çok bahane ile hastaları açık ameliyata ikna etmeye çalışmaktadırlar. Çünkü laparoskopik cerrahi deneyimi uzun bir eğitim süreci sonrası edinilen, en güncel ve en ileri cerrahi tedavi şeklidir. Bu yeni ameliyat tekniğine adapte olamayan cerrahların ilk tercihi klasik açık ameliyatlar olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza ameliyat olacaları merkezleri ve cerrahları iyi araştırmalarını önermekteyiz. En güncel ve en ileri tedavi şekline ulaşmak tüm hastalarımızın hakkıdır. istanbul miyom ameliyatı 2022

Bu nedenle miyomunuz var ve size ameliyat önerildi ise mutlaka ikinci bir görüş almanızı öneririz. (ikinci görüş için bize ulaşabilirsiniz; Tel: 0 536 813 7940)

Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı için genellikle 15 cm boyutu sınır olarak kabul edilmektedir. 15 cm’e kadar miyomlar laparoskopik olarak ameliyat edilmektedir. Ancak miyomun rahimdeki yerleşimi de en az boyutu kadar önemlidir. Birden fazla sayıda miyom olması da kapalı (lararoskopik) ameliyata engel değildir. Benzer şekilde miyom sayısı kadar yerleşimleri de önemlidir. en iyi miyom doktoru istanbul

Rahim Korunarak Laparoskopik (KAPALI) Miyom Ameliyatı Mümkündür

Büyük boyutlarda veya birden fazla miyomu olan hastalarda da kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı mümkündür.

Miyom Tedavisi İçin Rahim Alınması Gerekli DEĞİLDİR !!

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul 2022. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır. rahim korunarak miyom ameliyatı 2022

Ankara’dan Gelen Hastamızda 15-16 cm miyom RAHİM KORUNARAK Karında Yara İzi Olmadan Çıkartıldı 

Henüz genç ve çocuğu olmayan hastamız gün geçtikçe karnının şiştiğini hissederek doktora başvurmuş ve rahminden köken alan dev bir miyom olduğunu öğrenmiş. Henüz evli olmayan, çocuğu olmayan hastamıza göbeğinin üzerine kadar uzanan bir kesi yapılacağı ve ameliyat sırasında kanama durdurulamazsa rahminin alınacağı bilgisi verilmiş. Anne olamama riski hastamızda çok büyük korku yaratmış. Açık ameliyat istemeyen ve rahminin korunmasını isteyen hastamız araştırmaları sonucu Ankara’dan bize ulaştı. Atmış olduğu sonuçları inceledik ve hastamıza rahminin korunacağını söyledik. Hastamız Ankara’dan ameliyat için geldi.

Resim 1: Miyom‘un MR görüntüsü

Gerekli hazırlıklar sonrası hastamızı ameliyata aldık. Kamera ile karın içerisine girdiğimizde rahimden köken alan miyomlar ile karşılaştık.

Resim: Güvenlik torbası içerisinde miyomların görünümü

Hastamıza söz verdiğimiz gibi RAHİM VE YUMURTALIKLAR KORUNARAK sadece miyomlar çıkartıldı. Miyomlar güvenlik torbası içerisinde özel bir alet ile parçalanarak dışarı alındı. Hastamızın karnında büyük kesi olmadan rahmi korundu. Böylece gelecekte gebelik açısından da bir risk kalmamış oldu.

Resim: Yaklaşık 1000 gram miyom karında büyük bir kesi olmadan küçük parçalar halinde dışarı çıkartıldı.

Laparoskopik ameliyatlar hastalarımız için büyük konfor sağlar. Özellikle açık ameliyatlardan sonra gelişebilecek yapışıklıklar ciddi problemlere neden olabilmektedir. Laparoskopik ameliyatlarda, yapışıklıklar daha az olmaktadır. Yapışıklık riskini en aza indirmek için geliştirilmiş özel ‘yapışıklık önleyici jeller (adezyon bariyeri)’ kullanılabilir. Özellikle gebelik planı olan hastalarımızda bu jelleri kullanarak rahim,yumurtalıklar ve tüplerde yapışıklık olmasını engelleyebiliyoruz. en iyi miyom ameliyatı

Genellikle laparoksopik cerrahi yapmayan hekimler tarafından, hastalarımıza değişik bahaneler ile açık ameliyatlar önerilmekte. Laparoskopik cerrahi imkanının olmadığı, parçalama işlemi ile dağılma olabileceği (güvenlik torbası ile bu durum asla olmaz), miyomun büyük olduğu vs gibi bahaneler öne sürülerek hastalar açık ameliyata yönlendirilebilmektedir. Hastalarımıza önerimiz, laparoskopik cerrahının avantajlarından yararlanmak için, eğer size açık ameliyat önerilmiş ise mutlaka bu konuda uzman bir hekimden ikinci bir görüş almalısınız….

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik Cerrahi ve Miyom Cerrahisi Uzmanı

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

Instagram: assoc.prof.gokhanboyraz

Tel: 0 536 813 7940

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz