12.09.2021

KAPALI (LAPAROSKOPİK) MİYOM AMELİYATI

Laparoskopik (Kapalı) Miyom Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

1- Karında büyük kesi ve yara izi olmaz.

2- Ameliyat sonrası ağrı daha azdır. Hastalarımız ameliyattan 4-6 saat sonra yürümeye, yemek yemeye, su içmeye başlayabilirler, kendileri tuvaletlerine gidebilirler.

3- Taburculuk çok hızlıdır. Genellikle ameliyattan 1 gün sonra hastalarımız taburcu olmaktadır. Aynı hafta işlerine geri dönebilmekte ve günlük hayatlarına ameliyat olmamış gibi devam edebilmektedirler.

4- Büyük bir yara olmadığı için, özellikle şehir dışından veya diğer ülkelerden gelen hastalarımızı için yolculuk yapmakta sıkıntı olmaz.

5- Fıtık riski yoktur.

6- Enfeksiyon riski çok daha azdır.

7- Kapalı (laparoskopik) ameliyatlardan sonra karın içerisinde yapışıklıklar çok daha az olur. Bu gelecekte gebelik planlayan hastalar için çok önemlidir. Ameliyat sonrası erken dönemde gebelik planlanabilir. kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2021

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız. laparoskopik miyom ameliyatı istanbul

Kaç cm Miyom Laparoskopik (Kapalı) Olarak Ameliyat Edilebilir?

Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda, cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Laparoskopi deneyimi olmayan bir çok cerrah, aslında laparoskopik (kapalı) olabilecek ameliyatlara, ‘bu ameliyat kesinlikle kapalı olmaz, rahminize zarar gelir, yapılamaz, karnınıza yayılır’ gibi bir çok bahane ile hastaları açık ameliyata ikna etmeye çalışmaktadırlar. Çünkü laparoskopik cerrahi deneyimi uzun bir eğitim süreci sonrası edinilen, en güncel ve en ileri cerrahi tedavi şeklidir. Bu yeni ameliyat tekniğine adapte olamayan cerrahların ilk tercihi klasik açık ameliyatlar olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza ameliyat olacaları merkezleri ve cerrahları iyi araştırmalarını önermekteyiz. En güncel ve en ileri tedavi şekline ulaşmak tüm hastalarımızın hakkıdır. istanbul miyom ameliyatı

Bu nedenle miyomunuz var ve size ameliyat önerildi ise mutlaka ikinci bir görüş almanızı öneririz. (ücretsiz ikinci görüş için bize ulaşabilirsiniz; Tel: 0 536 813 7940)

Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı için genellikle 15 cm boyutu sınır olarak kabul edilmektedir. 15 cm’e kadar miyomlar laparoskopik olarak ameliyat edilmektedir. Ancak miyomun rahimdeki yerleşimi de en az boyutu kadar önemlidir. Birden fazla sayıda miyom olması da kapalı (lararoskopik) ameliyata engel değildir. Benzer şekilde miyom sayısı kadar yerleşimleri de önemlidir. en iyi miyom doktoru istanbul

Rahim Korunarak Laparoskopik (KAPALI) Miyom Ameliyatı Mümkündür

Büyük boyutlarda veya birden fazla miyomu olan hastalarda da kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı mümkündür.

Tam 12 adet miyomu olan hastamızda rahim korunarak tüm miyomlar laparoskopik yöntemle çıkartıldı

Laparoskopik ameliyatlarda cerrahi tecrübe çok önemlidir. Genellikle laparoskopik cerrahi konusunda deneyimi olmayan cerrahlar, daha önce geçirilmiş ameliyatları, miyom sayısını veya boyutunu bahane edere hastaları ameliyatın kapalı olamayacağına ikna etmeye çalışırlar. Halbuki, daha önce geçirilmiş ameliyatlar laparoksopik (kapalı) ameliyatlara engel değildir.

Aşağıda resimlere sunulan hastamızın rahminde tam 12 adet miyom vardı. Gittiği birçok doktor ameliyatın kapalı olamayacağı, mutlaka açık ameliyat olması gerektiğini söylemişti. Hastamız araştırmaları sonucu bana ulaştı ve muayene için geldi. Muayene sonucunda hastamıza laparoskopik ameliyat önerdik.

Resim: Rahim korunarak rahimden ayrılan miyomlar

Resim: Güvenlik torbası içerisinde (morselasyon) parçalama işlemi ve 12 adet miyomun ince uzun parçalar halinde dışarı alınmış şekli. Büyük boyutlarda ve çok sayıda miyom karında büyük bir kesi olmadan dışarı alınmış oldu.

Miyomunuz var ve ameliyat önerildi ise, rahim koruyucu laparoskopik (kapalı) miyom ameliyatı için bize ulaşabilirsiniz…

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

İnstagram: assoc.prof.gokhanboyraz

Tel: 0 536 813 7940

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz