12.09.2021

TAM 15 CM MİYOM RAHİM KORUNARAK KAPALI (LAPAROSKOPİK) YÖNTEMLE ÇIKARTILDI

Laparoskopik (Kapalı) Miyom Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

1- Karında büyük kesi ve yara izi olmaz. KARINDAKİ YARIM CM KESİDEN TÜM AMELİYAT YAPILABİLİR.

2- Ameliyat sonrası ağrı daha azdır. Hastalarımız ameliyattan 4-6 saat sonra yürümeye, yemek yemeye, su içmeye başlayabilirler, kendileri tuvaletlerine gidebilirler.

3- Taburculuk çok hızlıdır. Genellikle ameliyattan 1 gün sonra hastalarımız taburcu olmaktadır. Aynı hafta işlerine geri dönebilmekte ve günlük hayatlarına ameliyat olmamış gibi devam edebilmektedirler.

4- Büyük bir yara olmadığı için, özellikle şehir dışından veya diğer ülkelerden gelen hastalarımızı için yolculuk yapmakta sıkıntı olmaz.

5- Fıtık riski yoktur.

6- Enfeksiyon riski çok daha azdır.

7- Kapalı (laparoskopik) ameliyatlardan sonra karın içerisinde yapışıklıklar çok daha az olur. Bu gelecekte gebelik planlayan hastalar için çok önemlidir. Ameliyat sonrası erken dönemde gebelik planlanabilir. kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2021

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız. laparoskopik miyom ameliyatı istanbul

Kaç cm Miyom Laparoskopik (Kapalı) Olarak Ameliyat Edilebilir?

Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda, cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Laparoskopi deneyimi olmayan bir çok cerrah, aslında laparoskopik (kapalı) olabilecek ameliyatlara, ‘bu ameliyat kesinlikle kapalı olmaz, rahminize zarar gelir, yapılamaz, karnınıza yayılır’ gibi bir çok bahane ile hastaları açık ameliyata ikna etmeye çalışmaktadırlar. Çünkü laparoskopik cerrahi deneyimi uzun bir eğitim süreci sonrası edinilen, en güncel ve en ileri cerrahi tedavi şeklidir. Bu yeni ameliyat tekniğine adapte olamayan cerrahların ilk tercihi klasik açık ameliyatlar olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza ameliyat olacaları merkezleri ve cerrahları iyi araştırmalarını önermekteyiz. En güncel ve en ileri tedavi şekline ulaşmak tüm hastalarımızın hakkıdır. istanbul miyom ameliyatı

Bu nedenle miyomunuz var ve size ameliyat önerildi ise mutlaka ikinci bir görüş almanızı öneririz. (ücretsiz ikinci görüş için bize ulaşabilirsiniz; Tel: 0 536 813 7940)

Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı için genellikle 15 cm boyutu sınır olarak kabul edilmektedir.

15 cm’e kadar miyomlar laparoskopik olarak ameliyat edilmektedir. Ancak miyomun rahimdeki yerleşimi de en az boyutu kadar önemlidir.

Birden fazla sayıda miyom olması da kapalı (lararoskopik) ameliyata engel değildir. Benzer şekilde miyom sayısı kadar yerleşimleri de önemlidir.

Aşağıda rahminden köken alan 15 cm miyomu olan hastamızın başarılı ameliyat öyküsü yer almakta.

en iyi miyom doktoru istanbul

15 CM MİYOM KARINDAKİ YARIM CM KESİDEN RAHİM KORUNARAK ÇIKARTILDI

Giderek artan karın şişliği, kasık ağırısı şikayeti ile doktora giden hastamız rahminden köken alan dev bir miyom olduğunu öğrenmiş ve ameliyat önerilmiş. Ameliyat ile ilgili bir kaç doktordan görüş alan hastamıza ısrarla ameliyatın kapalı yapılamayacağı ve rahminin açık ameliyat ile alınması gerektiği söylenmiş. Rahminin alınmasını istemeyen hastamız araştırmaları sonucu bana ulaştı. Pelvik ilaçlı MR ını incelediğimde gerçekten büyük boyutlarda bir miyom olduğunu ancak bunun için rahmin alınmasının gerekli olmadığını ve ameliyatın rahatlıkla kapalı yapılabileceğini hastamıza söyledim. Daha önce 2 prof doktor ile görüşen ve kapalı ameliyatın kesinlikle yapılamayacağı söylenen hastamız önce şüphe ile baksa da kapalı ameliyat olmaya karar verdi.

Resim 1: Hastamızın MR görüntüsü. Rahimden köken alan dev miyom görülüyor

Resim 2: Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatında kullanılan güvenlik torbası

Ameliyat sırasında rahimin arkasından köken alan yaklaşık 15-20 cm boyutlarında dev miyom rahim korunarak rahimden ayrıldı. Ardından miyom güvenlik torbası içerisine konularak uzun ince parçalar haline getirildi. Böylece bu boyutlardaki dev miyom karındaki yarım cm kesiden dışarı çıkartılmış oldu. Hastamıza söz verdiğimiz gibi rahmini koruyarak ameliyatı laparoskopik yani kapalı yöntemle tamamladık.

Resim 3: Rahimden ayrılmış dev miyom

Resim 4: Özel bir alet ile miyom uzun ve ince parçalar haline getiriliyor

 

Resim 5: Tam 15-20 cm boyutlara sahip dev miyom karındaki yarım cm kesiden dışarı alındı.

Ve hepsinden önemlisi hastamızın teşekkür mesajı…

Değerli hastalarım,

Laparoskopik ve robotik cerrahi artık günümüzde tüm Dünya’da yaygın olarak kullanılan ve hastalarımıza faydası olduğu bilimsel olarak gösterilmiş cerrahi yöntemlerdir. Size herhangi bir nedenle bu ameliyat kapalı (laparoskopik) olmaz denildiğinde mutlaka laparoskopik cerrahi konusunda deneyimli ikinci bir cerrahtan görüş alınız…

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Uzmanı

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

İnstagram: assoc.prof.gokhanboyraz

Tel: 0 536 813 7940

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz