25.04.2021

52 ADET MİYOM RAHİM KORUNARAK ÇIKARTILDI

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir. 40 yaş üzerindeki yaklaşık 3 kadından birinde miyom saptanmaktadır. MİYOM AMELİYATI İSTANBUL 2021

Tedavi nasıl olmalıdır?

Miyomların ilaçla etkin tedavisi yoktur. En sık uygulanan yöntem miyomektomi; miyomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uygun olan durumlarda laparoskopik cerrahi (kapalı yöntem) ile miyomektomi ilk seçenek olmalıdır. Laparoskopik miyomektomi cerrahisi ile karın içerisinde yapışıklıklar daha az olmakta, ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta, iyileşme daha hızlı olmakta ve karında büyük yara izi olmamaktadır. KAPALI MİYOM AMELİYATI İSTANBUL, LAPAROSKOPİK MİYOM AMELİYATI FİYATI 2021

Miyom tedavisinde, hastanın yaşı, miyom sayısı, miyomların yerleşimi, gelecekte çocuk istemi olup olmaması gibi faktörler çok önemlidir. miyom ameliyatı fiyatı 2021 istanbul

Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı Nedir?

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda ve çok sayıda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat) Rahim alınmadan miyom ameliyatı 2021 Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır. miyom ameliyatında rahim alınır mı?

Miyom ameliyatında miyom sayısı ve yerleşiminin önemi var mıdır?

Rahim dokusunda, çok değişik sayıda miyom, rahimin farklı bölgelerine yerleşebilirler. Miyom ameliyatlarında miyom sayısı kadar miyomların rahim duvarında yerleştikleri bölgede önemlidir.

Miyom ameliyatlarında rahim dokusunu riske atan faktörler nelerdir?

  • Miyom sayısı
  • Miyom boyutları
  • Miyomun rahim duvarında yerleştiği bölge

Tüm bu faktörler birlikte değerlendirilerek ameliyat planlanmalıdır. Miyom cerrahisinde rahimin korunması için cerrahi tecrübe çok önemlidir. Ameliyat öncesi muayene ile miyomun boyutları, sayısı ve yerleşimi belirlenir ve ameliyat buna göre planlanır.

Vaka Sunumu: Tam 52 adet miyom, rahim korunarak çıkartıldı.

Henüz çok genç ve gelecekte çocuk istemi olan hastamız, sürekli kasık ağrısı şikayeti ile doktora gittiğinde, rahiminde çok sayıda miyom olduğunu öğrenmiş. Gittiği tüm doktorlar, sadece miyomların alınamayacağını ve ameliyat sırasında rahminin de alınması gerektiğini söylemişler. Çok genç ve gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın için rahminin alınması ihtimali gerçekten, çok korkunç bir durumdur. Bu kaygı ile arayışlara başlayan hastamız, rahim koruyucu miyom ameliyatı ile ilgili yazımızı okumuş ve sonrasında bize ulaştı. Yüzlerce km uzaktan geldi ve yaptığımız değerlendirmede rahimde çok sayıda miyom olduğunu ve rahimin göbek seviyesine kadar büyüdüğünü saptadık. Hastamızın kaygılarını çok iyi anladığımızı ve rahminin KESİNLİKLE korunacağını belirttik. Hastamıza rahim koruyucu miyom ameliyatından bahsettik ve hızlıca ameliyat planımızı yaptık. Zor ve riskli bir ameliyat olduğunu biliyorduk. Ancak hastamızla el ele vererek güzel bir netice alacağımıza da inancımız tamdı.

Ameliyat sırasında rahime ulaştığımızda gerçekten de rahimin her tarafının miyomlar ile kaplandığını gördük ve rahim koruyucu miyom ameliyatımıza başladık. TOPLAM 52 ADET MİYOM RAHİM KORUNARAK ÇIKARTILDI. Rahim tekrar onarılarak gelecekte gebelik için hazır hale getirildi. Ameliyat sonrası hastamıza rahminin korunduğu ve gelecekte çocuk sahibi olabileceği haberini vermenin mutluluğu paha biçilemezdi….

 

Rahimin onarılmış hali;

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları&Doğum

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Onkojinekolog

Laparoskopik Cerrahi

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz