09.05.2021

HASTAMIZIN KARNINDAN TAM 2 KİLO 10 GRAM KİTLE ÇIKARTILDI

Jinekolojik kanserler maalesef kadınlarda ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer almaya devam etmektedir. Peki, kadınlarda en sık görülen ve ölüme yol açan jinekolojik kanserler nelerdir? jinekolojik kanserler istanbul

1- Rahim Duvarı Kanseri (Endometrium Kanseri): en sık görülen jinekolojik kanserdir. (rahim kanseri ameliyatı fiyatı 2021)

2- Yumurtalık Kanseri (Over Kanseri): En sık ölüme yol açan jinekolojik kanserdir. (yumurtalık kanseri tedavisi istanbul)

3- Rahim ağzı kanseri (Serviks Kanseri): Özellikle genç kadınlarda görülebilmektedir. HPV testi ile erken tanı ve tedavi mümkündür (rahim ağzı kanseri istanbul)

4- Vulva ve vajen kanserleri: Daha nadir görülen ve daha sık yaşlı kadınlarda ortaya çıkan jinekolojik kanserlerdir (vulva kanseri nedir)

Jinekolojik tümörler karında büyük kitleler halinde karşımıza gelebilmektedir, bu hastamızda olduğu gibi…

Hastamız bize SİİRT’ten ulaştı. Karında giderek artan şişlik şikayeti ile doktora giden hastamıza rahimden köken alan dev kitle olduğu söylenmişti. Kitle nedeniyle, hastamızın karnı 7-8 aylık hamile gibi şiş duruyordu. Hastamıza ameliyat önerilmiş ancak ameliyatta, masada kalabileceği, bağırsağının karına açılacağı ve idrar kesesine zarar gelebileceği söylenmişti. Hayati korkularla Siirt’ten önce telefon ile görüştüğümüz hastamız, bize güvenerek hemen İstanbul’a gelmeye karar verdi. Muayenemiz sonucunda, hastamıza ameliyat hakkında detaylı bilgi verildi, kan hazırlıklarımızı yaptık ve derhal ameliyat kararı aldık. Karnı açtığımızda, tüm karnı dolduran, mide seviyesine kadar baskı yapan, idrar yolları ve barsaklara yapışık aşağıdaki kitle görüldü.

Kanama açısından çok yüksek riskli bir ameliyattı. Ancak jinekolojik kanser cerrahisi uzmanı olarak bu tür ameliyatlardan yüzlercesini başarıyla tamamlamıştık. Bu hastamızda da, kitle barsaklara ve idrar yollarına zarar vermeden çıkartıldı. Kanama kontrol altına alındı ve ameliyatımız yaklaşık 1 buçuk saatte bitti. Bu başarılı ameliyatla, hastamızdan tam 2 kilo 10 gram kitle çıkartıldı.

Değerli hastalarım, jinekolojik kanser ve kanser riski olan kitlelerin ameliyatlarını bu konuda, resmi  yandal eğitimi almış jinekolojik kanser cerrahisi uzmanları yapmalıdır. Jinekolojik kanser cerrahisi, kadın doğum ihtisasından farklıdır. Bu tür ameliyatları normal jinekologların değil, jinekolojik kanser cerrahisi uzmanlarının yapması hastalarımızın sağlığı için çok önemlidir. Ameliyat kararı verirken, cerrahınızın jinekolojik kanser cerrahisi uzmanlığını gösteren resmi diploması olduğundan emin olmanız, sağlığınız ve sağ kalımınız için çok önemlidir.

Tüm jinekolojik  ve jinekolojik kanser riski olan hastalıklarınız hakkında ücretsiz ikinci görüş almak için ulaşabilirsiniz…

Whatsapp: 0 536 813 7940

Doç. Dr.Gökhan Boyraz

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz