14.01.2020

HPV TESTİM POZİTİF ÇIKTI, NE ANLAMA GELİYOR, NE YAPMALIYIM?

Human Papillomavirus (HPV), en sık görülen cinsel yol ile bulaşan hastalıktır. Bu virus kadın genital sisteminde değişik hastalıklara yol açmaktadır. 100’den fazla HPV tipi mevcuttur. Esas olarak virüsün kanser yapma potansiyeline bağlı olarak iki gruba ayrılır.

  • High risk (yüksek riskli) HPV tipleri; HPV 16 (en sık), HPV 18, 31, 33, 35, 45, 51…
  • Low risk (düşük riskli) HPV tipleri; HPV 6, 11

Yüksek riskli HPV tipleri rahim ağzı kanseri ile ilişkili iken, düşük riskli grup genital siğiller ile ilişkilidir. Rahim ağzı kanserlerinin hemen tamamından HPV virüsü sorumludur. Bu nedenle ülkemizde rahim ağzı kanseri taramasında HPV testleri kullanılmaktadır.

HPV testim pozitif çıktı, ne anlama geliyor?

HPV testi bir tarama testidir, tanı testi değildir. HPV testinizin pozitif çıkması kanser olduğunuz anlamına gelmez. Ancak HPV ile ilişkili hastalıklar açısından detaylı bir jinekolojik muayene gerekir.

  • HPV tip 16 veya 18 pozitif ise, rahim ağzının kamera ile (KOLPOSKOPİ) incelenmesi gerekmektedir (bakınız kolposkopi işlemi nedir, hangi durumlarda yapılmalıdır)
  • Diğer yüksek riskli tipler pozitif ise smear sonucunun bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi ve ona göre bir yönetim belirlenmesi doğru olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz