24.08.2020

KAPALI (LAPAROSKOPİK) MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Kapalı miyom ameliyatı, laparoskopik miyomektomi, rahimde bulunan miyomlarının laparoskopi ile çıkartılmasıdır. Kapalı miyom ameliyatı, karında yara izi olmaması, iyileşmenin daha hızlı olması, kanamanın daha az olması ve operasyon sonrası ağrının daha az olması gibi açık ameliyatlara göre birçok avantaj sağlar. Günümüzde seçilmiş uygun hastalarda miyom cerrahisinde ilk seçilmesi gereken yöntem kapalı (laparoskopik) yöntemdir. Bu yöntemde, miyomların çıkartılması için teknik tecrübe ve laparoskopik özel ekipmanlar gereklidir.

 Kapalı Miyom Ameliyatı Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

  • Göbek etrafından yapılan yarım cm’lik bir kesi ile karın içerisi gaz ile şişirilir ve burdan girilen kamera ile karın içerisi görüntülenir.
  • Rahimden çıkartılan miyom, özel torba içerisine alınır ve karın dışarısına çıkartılır.
  • Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çift kat dikilerek onarılır.
  • Rahim korunur ve miyomun çıkarıldığı bölge iki kat kapatılarak gelecekteki gebelik için hazır hale getirilir.
  • Yumurtalık ve tüplere zarar verilmez.
  • Açık cerrahide olduğu gibi karında büyük yara izi olmaz.
  • Ameliyat sonrası karın içerisinde yapışıklıklar, açık cerrahiye oranla çok azdır.

 Miyom Tedavisi İçin Rahim Alınması Gerekli DEĞİLDİR !!

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır. Unutmayın, rahim koruyucu miyom ameliyatında CERRAHİ TECRÜBE çok önemlidir. 

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik Süreci

Başarılı bir miyom ameliyatı sonrasında gebelik açısından herhangi bir sıkıntı beklenmez. Zaman içerisinde rahim duvarı iyileşerek daha güçlü hale gelir. Bu sayede oluşacak bir gebelik durumunda duvar yeterli dirence kavuşmuş olur. Miyomektomi geçiren kadınların gebelik planlaması için, ameliyat sonrası 3 ila 6 ay beklemesi önerilir. Miyomektomi ameliyatı sonrası genellikle sezaryen doğum tercih edilir. Ancak rahim dışına yerleşen veya saplı miyom gibi rahim duvarına zarar vermeyen durumlarda normal doğum açısından sıkıntı bulunmaz.

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları 2020

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız.

 

RESİM: Hastamız 33 yaşında ve henüz çocuğu yoktu. Rahiminde, göbek seviyesine kadar uzanan çok sayıda miyom saptanması üzerine araştırmaları sonucu bana geldi. En büyük korkusu rahiminin alınması veya rahimine oluşabilecek bir zarar nedeniyle gelecekte çocuk sahibi olamamaktı. Hastamıza rahim koruyucu miyom ameliyatı hakkında bilgi verdik ve ameliyatı kapalı (laparoskopik) olarak yapmaya karar verdik ve tam 20 adet miyomu, karında büyük yara izi olmadan kapalı ameliyatla çıkarmayı başardık. Hastamızın rahimine hiçbir zarar gelmedi ve miyomları çıkardığımız bölge iki kat kapatılarak gelecekte olacak gebeliğe hazır hale getirildi. Kapalı miyom ameliyatında miyomlar özel bir torba içerisinde küçük parçalara ayrılarak karın dışarısına çıkartılırlar (resimde görüldüğü gibi).

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları&Doğum

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

 

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz