21.08.2021

LAPAROSKOPİK (KAPALI) RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI

Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı ile RAHMİNİZİN KORUNMASI MÜMKÜNDÜR

  • Genç, gelecekte çocuk istemi olan
  • Rahmini korumak isteyen hastalarda
  • Miyom boyutundan, sayısından, yerleşiminden bağımsız olarak
  • RAHİMİN KORUNMASI MÜMKÜNDÜR. rahim alınmadan miyom ameliyatı
  • Rahim koruyucu miyom ameliyatı için cerrahi tecrübe çok önemlidir. RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Miyom ameliyatlarında rahimi riske atan faktörler nelerdir?

  • Miyom sayısı, miyom yerleşimi ve yoğun kanama riski.
  • Kanamaya müdahale tecrübesi, rahimin korunmasında çok önemlidir
  • Cerrahi tecrübe ile RAHİM ALINMADAN MİYOM AMELİYATI MÜMKÜNDÜR. miyom ameliyatı fiyatları 2021

Laparoskopik (Kapalı) Miyom Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

1- Karında büyük kesi ve yara izi olmaz

2- Ameliyat sonrası ağrı daha azdır. Hastalarımız ameliyattan 4-6 saat sonra yürümeye, yemek yemeye, su içmeye başlayabilirler, kendileri tuvaletlerine gidebilirler.

3- Taburculuk çok hızlıdır. Genellikle ameliyattan 1 gün sonra hastalarımız taburcu olmaktadır. Aynı hafta işlerine geri dönebilmekte ve günlük hayatlarına ameliyat olmamış gibi devam edebilmektedirler.

4- Büyük bir yara olmadığı için, özellikle şehir dışından veya diğer ülkelerden gelen hastalarımızı için yolculuk yapmakta sıkıntı olmaz.

5- Fıtık riski yoktur.

6- Enfeksiyon riski çok daha azdır.

7- Kapalı (laparoskopik) ameliyatlardan sonra karın içerisinde yapışıklıklar çok daha az olur. Bu gelecekte gebelik planlayan hastalar için çok önemlidir. Ameliyat sonrası erken dönemde gebelik planlanabilir. kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2021

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız. laparoskopik miyom ameliyatı istanbul

Kaç cm Miyom Laparoskopik (Kapalı) Olarak Ameliyat Edilebilir?

Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda, cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Laparoskopi deneyimi olmayan bir çok cerrah, aslında laparoskopik (kapalı) olabilecek ameliyatlara, ‘bu ameliyat kesinlikle kapalı olmaz, rahminize zarar gelir, yapılamaz, karnınıza yayılır’ gibi bir çok bahane ile hastaları açık ameliyata ikna etmeye çalışmaktadırlar. Çünkü laparoskopik cerrahi deneyimi uzun bir eğitim süreci sonrası edinilen, en güncel ve en ileri cerrahi tedavi şeklidir. Bu yeni ameliyat tekniğine adapte olamayan cerrahların ilk tercihi klasik açık ameliyatlar olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza ameliyat olacaları merkezleri ve cerrahları iyi araştırmalarını önermekteyiz. En güncel ve en ileri tedavi şekline ulaşmak tüm hastalarımızın hakkıdır. istanbul miyom ameliyatı

Bu nedenle miyomunuz var ve size ameliyat önerildi ise mutlaka ikinci bir görüş almanızı öneririz. (ücretsiz ikinci görüş için bize ulaşabilirsiniz; Tel: 0 536 813 7940)

Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı için genellikle 15 cm boyutu sınır olarak kabul edilmektedir.

15 cm’e kadar miyomlar laparoskopik olarak ameliyat edilmektedir. Ancak miyomun rahimdeki yerleşimi de en az boyutu kadar önemlidir.

Birden fazla sayıda miyom olması da kapalı (lararoskopik) ameliyata engel değildir. Benzer şekilde miyom sayısı kadar yerleşimleri de önemlidir.

Aşağıda çok genç ve rahminden köken alan 15 cm miyomu olan hastamızın başarılı ameliyat öyküsü yer almakta.

en iyi miyom doktoru istanbul

 

VAKA SUNUMU

26 yaşında bekar hastamız, karın şişliği şikayeti ile doktora gittiğinde rahminden köken alan yaklaşık 15 cm miyom olduğunu öğrendi. Hastaya ameliyat sırasında kanama nedeniyle rahminin de alınabileceği ve ameliyatın kapalı yapılamayacağı mutlaka açık olması gerektiği söylenmiş. Hastamız araştırmaları sonucu bize ulaştı ve MR CD’sini incelediğimizde rahimden köken alan 15 cm miyom olduğun gördük.

Resim 1: Rahimden köken alan miyomun MR görüntüsü

Hastamıza ameliyatın kapalı olabileceğini ve bu şekilde karında büyük bir kesi olamadan bu büyük miyomdan kurtulabileceğini söyledik. Hastamız henüz 26 yaşında ve bekardı. Gelecekte anne olma isteği oldu için rahminin korunması ve doğurganlığına zarar VERİLMEMESİ çok önemliydi.

Hemen ertesi gün için hastamızın ameliyatını planladık ve söz verdiğimiz gibi başarılı bir ameliyat ile hastamızın 15 cm boyutundaki miyomunu karnında büyük bir yara izi olmadan çıkarttık.

Resim 2: Rahime zarar verilmeden miyom ayrıldı.

Hastamızın rahmini koruduk, doğurganlığına zarar vermeden miyomu çıkarttık. Hastamızın rahmi 3 ay sonra gebelik için hazır hale getirildi.

Miyom, rahimden ayrıldıktan sonra morselatör denilen özel bir alet ile uzun ince parçalar halinde karında büyük yara izi olmadan dışarı alındı.

Resim 3: Dışarı çıkartılan miyom parçaları

Büyük boyutlarda veya çok sayıda, rahminize riske atan miyomunuz varsa,

Yaşınız gençse,

Rahminizi korumak istiyorsanız BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ..

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları&Doğum

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Tel: 0 536 813 7940

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz