08.08.2021

RAHİM KORUNARAK 16 ADET MİYOM ÇIKARTTIĞIMIZ HASTAMIZ BEBEĞİNİ KUCAĞINA ALDI

Miyom Tedavisi İçin Rahim Alınması Gerekli DEĞİLDİR !!

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır.

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik Süreci

Başarılı bir miyom ameliyatı sonrasında gebelik açısından herhangi bir sıkıntı beklenmez. Zaman içerisinde rahim duvarı iyileşerek daha güçlü hale gelir. Bu sayede oluşacak bir gebelik durumunda duvar yeterli dirence kavuşmuş olur. Miyomektomi geçiren kadınların gebelik planlaması için, ameliyat sonrası 3 ila 6 ay beklemesi önerilir. Miyomektomi ameliyatı sonrası genellikle sezaryen doğum tercih edilir. Ancak rahim dışına yerleşen veya saplı miyom gibi rahim duvarına zarar vermeyen durumlarda normal doğum açısından sıkıntı bulunmaz.

RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI İLE 16 ADET MİYOM ÇIKARTTIĞIMIZ HASTAMIZ BEBEĞİNİ KUCAĞINA ALDI

Yoğun kanamalar ve kasık ağrısı şikayeti ile doktora giden 28 yaşındaki hastamız rahminin miyomlarla kaplı olduğunu ve bu nedenle rahminin alınabileceğini öğrenmiş. Henüz çocuğu olmadığı için rahim alınmadan miyom ameliyatı seçeneklerini araştıran hastamız bana ulaşmıştı. Hastamıza kesinlikle rahminin alınmayacağını, rahim korunarak miyomlarının çıkartılacağını söylemiştik ve söz verdiğimiz gibi 16 adet miyomu rahime zarar vermeden çıkartmıştık.

MİYOM AMELİYATINDAN 3 AY SONRA GEBE KALDI

Hastamız rahim koruyucu miyom ameliyatından 3 ay sonra hamile kaldı. Takiplerinde hiç bir sıkıntı olmayan hastamız 38.haftada doğum yaparak bebeğini sağlıkla kucağına aldı.

Miyomunuz var ve rahminizi korumak istiyorsanız mutlaka bize ulaşın ve anne olma hayaliniz riske girmesin. Rahim koruyucu miyom ameliyatı konusundaki yüksek tecrübemiz ile hastalarımızın anne olma mutluluklarına ortak olmaya devam ediyoruz.

Siz de miyom nedeniyle rahminizin alınmasını istemiyorsanız bize ulaşın.

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları&Doğum

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Tel: 0 536 813 7940

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz