01.12.2021

SICAK KEMOTERAPİ (HİPEC) NEDİR ?

Yumurtalık (Over) Kanseri

Yumurtalık kanseri, kadınlarda en tehlikeli jinekolojik kanserdir. En sık 50 yaş sonrası görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, hastaların çok büyük bir kısmı ileri evrede tanı almaktadır ve bu nedenle tedavi süreci de gecikmektedir. Tüm diğer kanser türlerinde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de erken tanı çok önemlidir. yumurtalık kanseri tedavisi istanbul

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri geç bulgu veren ve bu nedenle ‘sessiz katil (The Silent Killer)’ olarak bilinen hastalıktır. Bununla birlikte hastaların çoğunda hastalık aslında erken aşamada bazı uyarılar vermektedir. Bunlar;

 • Karında şişkinlik
 • Hazımsızlık, gaz, bulantı-kusma
 • İştahsızlık ve erken doyma hissi
 • Kasık ağrısı ve karın ağırısı
 • İdrar yapmada değişiklik (sık idrara gitme, tam rahatlayamama)
 • Bağırsak davranışlarında değişiklik (kabızlık, tam rahatlayamama)
 • Vajinal kanama, makat bölgesinden kanama
 • Vajinal sulu yoğun akıntı

Özellikle menopoz sonrası yukarda sayılan şikayetleri olan kadınların mutlaka ayrıntılı bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Buna ilaveten yumurtalık kanseri erken tanısı için düzenli yıllık jinekolojik kontroller çok önemlidir. over kanseri tedavisi

Yumurtalık Kanseri Tedavisi Nedir?

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli faktör yapılan ilk ameliyatın kapsam ve kalitesidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde amaç geride gözle görülür tümör bırakmamak olmalıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar geride gözle görülür tümör bırakılmayan hastalarda başarının en yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle cerrahi sırasında sadece rahim ve yumurtalıklar değil, tümörün yayıldığı tüm dokular çıkartılır. Yumurtalık kanseri ameliyatı basit bir rahim yumurtalık alma ameliyatı değildir. Kapsamlı bir ameliyat ile geride kanser bırakmamak ciddi cerrahi tecrübe ister. Bu nedenle şüpheli yumurtalık kitlesi olan ve&veya CA 125 değeri yüksek olan hastaların mutlaka bu konuda resmi eğitim almış jinekolojik kanser cerrahisi uzmanları tarafından ameliyat edilmesi gerekmektedir. Cerrahi tedavi ardından hastalığın evresine göre kemoterapi kararı verilir.

Sıcak Kemoterapi (HİPEC) Nedir ?

Yumurtalık kanseri ameliyatının son aşamasında (yani ameliyat sırasında) kullanılan bir tedavi yöntemidir. İyi bir ameliyat ile geride gözle görülür kanserli doku bırakılmayan hastalarda, geride kalabilecek mikroskopik hücreleri öldürmeyi hedefler. Sıcak kemoterapi (HİPEC) işlemi aşağıdaki sıra ile yapılır;

 • Kaliteli bir ameliyat ile geride gözle görülür kanserli doku bırakılmaz. Bu amaçla karındaki tüm organlar (karaciğer, diafram, dalak, mide, barsaklar…) detaylı olarak incelenir.
 • Ameliyatın son aşamasında, hasta anestezi almaya devam ederken karın içerisine 4 adet dren konulur.
 • HİPEC (sıcak kemoterapi) makinasında karın içerisine verilecek kemoterapi ilaçları ısıtılır. Karın içerisine yerleştirilen 4 drenden 2’si ilaçları karın içerisine verirken, diğer ikisi ise soğuyan ilacı makinaya tekrar dönmesini sağlar. Makina içerisinde ısıtılan kemoterapi ilaçları tekrar karın içerisine gönderilir ve işlem 90 dakika boyunca devam eder.
 • İşlem sonrasında yaklaşık 500 cc kemoterapi ilacı karın içerisinde bırakılır.

Yumurtalık Kanseri Tedavisinde Sıcak Kemoterapi (HİPEC) Etkili midir?

Sıcak kemoterapi (HİPEC), ameliyat sırasında kullanılan bir tedavi şeklidir. Cerrahinin son aşamasında, geride kalabilecek, gözle görülmeyen mikroskobik tümör hücrelerinin öldürülmesi amacıyla, karın boşluğuna 41-43 C derece ısıda 90 dakika süren bir kemoterapi uygulanır. Hastalık yükünün en az olduğu bu aşamada, direkt tümör hücreleri üzerine verilen bu tedavi yumurtalık kanseri tedavisinde oldukça etkili ve umut verici bir yöntemdir. istanbul sıcak kemoterapi

Neden HİPEC (Sıcak Kemoterapi) ? Avantajları Nelerdir? 

Yumurtalık kanseri karın içerisine yayılan bir kanser türüdür. Standart kemoterapi işlemi damardan verilir ve damardan verilen kemoterapi ilacının karın içerisine giderek etki etmesi beklenir. Damardan verilen kemoterapi ilacı tüm vücudu etkiler, bu nedenle yan etki potansiyeli fazladır ve yan etki riski nedeniyle yüksek dozlara çıkılamaz. Sıcak kemoterapi (HİPEC) avantajları;

 • Karın içerisine yani direkt tümör hücreleri üzerine uygulanır
 • Kana karışma oranı düşük olduğu için, yan etki riski de daha azdır ve bu nedenle daha yüksek dozlarda uygulanabilir
 • Kemoterapi ilaçları ısıtılarak verilir ve sıcak kemoterapi ilaçlarının kanser hücrelerini öldürme kapasitesi daha fazladır
 • Ameliyat sırasında yani tümör yükünün en aza indirildiği anda kullanılır

Yumurtalık Kanserinde 3 İlaç ile Sıcak Kemoterapi İşlemi Yapıyoruz

Doç.Dr.Gökhan Boyraz, Almanya/Hamburg’da sıcak kemoterapiyi Dünya’da en çok uygulayan dünyaca ünlü cerrah Dr.Paul Sugarbaker’dan kurs alıp, sıcak kemoterapi uygulama sertifikasına sahiptir. Ülkemizde böyle bir eğitim süreci sonrası bu sertifikaya sahip sayılı cerrahlardan birisidir. Benzer şekilde yumurtalık kanseri ameliyatı sırasında Dr.Paul Sugarbaker’ın uyguladığı kemoterapi protokolünü uygulamaktadır. Bu protokole göre 2 kemoterapi ilacı ısıtılmış şekilde karın içerisine verilirken, eş zamanlı olarak 1 kemoterapi ilacı da damardan kan yolu ile verilmekte ve geride kalabilecek mikroskopik kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanmaktadır.

 

8 Saat Süren Yumurtalık Kanseri Ameliyatı ile Geride Kanserli Doku Kalmadı ve Sıcak Kemoterapi (HİPEC) İşlemi Yapıldı

Henüz 56 yaşında hastamız giderek artan karın şişliği ve nefes darlığı şikayeti ile doktora başvurmuş ve yumurtalıklarında kitle, karnında kitle ve sıvı olduğu saptanmış. Ca 125 değeri 3600 olarak gelmiş. (Ca 125 değerinin yüksek saptanması ameliyata engel değildir). Araştırmaları sonucu bize ulaşan hastamızda yaptığımız değerlendirmeler sonucunda karnında çok yoğun miktarda sıvı olduğu ve kitleler olduğunu saptadık. Hastalık karın içerisine sınırlı olduğu için ve akciğerlere sıçrama olmadığı için derhal ameliyata karar verdik. Kanser tedavisinde zaman çok önemlidir ve tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır. Aylar süren tetkik süreci, veya ameliyat randevularının çok uzak tarihlere verilmesi hastalığın ilerlemesine, evrenin artmasına ve tedavi başarısının düşmesine neden olabilir. Bu nedenle hastamızın ameliyatını aynı hafta içerisine planladık ve gerekli hazırlıklara derhal başladık.

Ameliyatta karın içerisini açtığımızda yaklaşık 7 litre sıvı boşalttık. Karın içerisindeki tüm organları değerlendirdik ve karaciğer üzerinde solunum kası (diafram) altında tümör implantları izlendi. Eğer sadece yumurtalık bölgesine bakılsa ve diğer organlar incelenmese bu odak atlanabilirdi ve bu da hastamızın tedavi şansını zora sokardı. Dolayısıyla, yumurtalık kanseri ameliyatında karındaki tüm organların  dikkatle incelenmesi geride kanser dokusu bırakılmaması için çok önemlidir. Diafragma (solunum kası) peritonu soyularak karaciğer üzerindeki bu tümör kitleleri temizlendi.

İncelemeye devam ettiğimizde, karın zarında (omentum’da) yoğun tümöral kitleler olduğu ve bu kanser kitlelerinin dalak üzerine de sıçradığı saptandı. Geride kanser dokusu bırakmamak için karın zarı (omentum) ve dalak da çıkartıldı.

Karnın üst tarafındaki kanserli dokuları tamamen temizledikten sonra barsaklar incelendi ve bir bölgede kanserin barsaklara sıçramış olduğu görüldü. Kanserin sıçramış olduğu barsak bölümü çıkartıldı ve sağlam barsak uçları özel bir alet ile birleştirildi (barsağın karın dışına açılmasına gerek kalmadı).

Yaklaşık 8 saat süren ameliyat sonunda geride hiç KANSER KALMADI. 8 saat uzun bir süre, çok yoğun bir emek, ancak amacımıza ulaşmış olmak hastamızın hayatı için çok önemli. Yani geride kanserli doku kalmaması… Bunun için bu ameliyatı yapan cerrahın bu konudaki eğitimi ve tecrübesi çok önemlidir.

Geride gözle görülür kanser bırakmadığımız hastamızda ameliyatın son aşamasında gözle görülmeyen mikroskopik hücreleri de temizleyebilmek için 3 kemoterapi ilacı ile HİPEC (sıcak kemoterapi) işlemi uyguladık.

Uzun ve başarılı bir yumurtalık kanseri ameliyatı sonrası patolojik incelemeye gönderdiğimiz kanserli dokular;

Yumurtalık kanseri tedavisinde başarı, cerrahi tecrübe, bu konuda özel eğitim ve emek ister…

Şüpheli yumurtalık kitlesi olan hastalarımızın, Ca 125 değeri yüksek olan hastalarımızın mutlaka bu konuda deneyimli bir jinekolojik kanser cerrahisi uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Detaylı bilgi için ulaşabilirsiniz..

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

HİPEC (Sıcak Kemoterapi) Sertifikası Sahibi

Tel: 0536 813 7940

Instagram: doc.dr.gokhanboyraz

Instagram: assoc.prof.gokhanboyraz

 

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz