03.01.2022

7 SAAT SÜREN YUMURTALIK KANSERİ AMELİYATI SONRASI GERİDE KANSERLİ DOKU KALMADI

YUMURTALIK (OVER) KANSERİ

Yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık ölüme neden olan jinekolojik kanserdir. En sık 50 yaş sonrası görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Yumurtalık kanseri çok sinsi seyirli bir kanserdir. Hastalarda maalesef hastalık ileri aşamaya geçene kadar ciddi bir şikayete neden olmaz, 58 yaşında bu hastamızda olduğu gibi.

Hastamız, 52 yaşında menopoza girdikten sonra bir daha hiç doktora gitmemiş ve jinekolojik her hangi bir problemi yokmuş. Son 1-2 aydır giderek artan karın şişliği ve hazımsızlık şikayeti olmaya başlamış. Kilo aldığını düşünerek bu şikayetleri de dikkate almamış ancak karın şişliği giderek artmış ve artık nefes almakta zorlanmaya başlamış. Bunun üzerine doktora başvurduğunda karnında yoğun miktarda su toplandığı söylenmiş. Ca 125 değeri 2300 gelmiş ve yumurtalıklarında ve karnında kitle olduğu görülmüş. Karında sıvı toplanması, Ca 125 düzeyi yüksekliği ve yumurtalıklarda kitle olması ‘YUMURTALIK KANSERİ‘ için önemli bulgulardır.

Şüpheli Yumurtalık Kitlesi/Kisti Olan Hastalarda Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Şüpheli yumurtalık kitlesi veya kisti olan hastalarda ve Ca 125 düzeyi yüksek olan hastalarda ameliyat planı mutlaka bir jinekolojik onkoloji uzmanı tarafından belirlenmelidir. Hızlı patoloji imkanı olan merkezlerde ve kanser cerrahisi eğitimi almış cerrahlarca ameliyat planlanmalıdır.

Yoğun karın şişliği nedeniyle sırt üstü yatmakta ve nefes almakta zorlanan hastamızda zaman kaybetmeden gerekli hazırlıklara başladık. Akciğer ve karın tomografileri çekilerek tümörün yaygınlık durumunu belirledik. Akciğerine sıçrama olmadığı için tümörün karında sınırlı olduğunu ve ameliyata uygun olduğuna karar verdik. Kanser tedavisinde zaman çok değerlidir. Zaman kaybı hastalığın daha da ilerlemesine ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir. Bu hastamızda da zaman kaybetmeden ameliyat için gerekli hazırlıkları tamamladık ve hastamızı ameliyata aldık.

Hastamızın karnından tam 6 litre sıvı boşaltıldı

Karnı açtığımızdan, karın içerisinde yoğun sıvı toplandığını gördük ve toplam 6 litre asit sıvısı boşalttık. İyi bir kanser cerrahisi önce hastalığın yayılım yerlerinin saptanması ile başlar. Bu nedenle üst karında karaciğer, mide, dalak, safra kesesi, ince ve kalın barsaklar, appendiks, solunum kasları (diafram) ve tüm diğer karın içi organları içeren bir inceleme yaptık. Yumurtalık kanseri ameliyatı sadece rahim ve yumurtalıkların alındığı bir ameliyat değildir. Geride kanser dokusu bırakmamak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Çünkü tedavi başarısını belirleyecek temel faktör geride kanserli doku kalmamasıdır.

7 saat süren yumurtalık kanseri ameliyatı ile geride kanserli doku kalmadı

Bu değerlendirmelerden sonra yaklaşık 7-8 saat süren ameliyatımıza başladık. Hastamızın karaciğeri üzerinde, solunum kası (diafram) altında yoğun tümöral implantlar görüldü. Karaciğer üzerindeki bu tümörler tamamen temizlendi. Dalak üzerinde kanser görüldüğü için dalağın ve karın zarının birlikte çıkartılmasına karar verildi.

Tüm karın zarı soyuldu (total peritonektomi), dalak ve tümörle dolu karın zarı (omentum) çıkartıldı. Lenf bezleri temizlendi. Apendiks çıkartıldı. Kalın barsağın bir bölümü tümörle kapandığı için, kanserli bu bölüm çıkartıldı ve sağlam barsaklar tekrar birleştirildi. Toplam 7-8 saat süren ameliyatın sonunda hastamızın karnı tertemiz olmuştu ve geride gözle görülür kanserli doku kalmamıştı.

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli faktör yapılan ilk ameliyatın kapsam ve kalitesidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde amaç geride gözle görülür tümör bırakmamak olmalıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar geride gözle görülür tümör bırakılmayan hastalarda başarının en yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle cerrahi sırasında sadece rahim ve yumurtalıklar değil, tümörün yayıldığı tüm dokular çıkartılır.  Karın şişliği olan, Ca 125 değeri yüksek olan, yumurtalığında kitlesi olan hastaların ameliyatları mutlaka yumurtalık kanseri cerrahisinde deneyimli bir jinekolojik kanser cerrahisi uzmanı tarafından yapılmalıdır. yumurtalık kanseri ameliyatı istanbul

 

Doç.Dr.Gökhan Boyraz

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Yumurtalık Kanseri ve Sıcak Kemoterapi (HİPEC) Konusunda Deneyimli Onkojinekolog

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz