18.04.2021

YUMURTALIK KANSERİ İSTANBUL

TAM 5 KİLO AĞIRLIĞINDA YUMURTALIK KİTLESİ ÇIKARTILDI

60 yaşında hastamız, giderek artan karın şişliği şikayeti ile başvurdu. Yapılan tetkiklerde yumurtalık kökenli kitlenin tüm karnı doldurduğu sağtandı ve hastanın CA-125 değeri yüksekti. (ca-125 nedir) (yumurtalık kanseri için kan testi). Zaman kaybetmeden hastamızın ameliyatını planladık. Çünkü kanser riski olan hastalarda zaman kaybetmeden, ameliyat en kısa sürede yapılmalıdır. Bir ay, 2 ay gibi bekleme süreleri hastalığın yayılmasına neden olur.

Bu hastamızda aşağıdaki resimde görülen 5 kilo ağırlığında kitle çıkartıldı.

YUMURTALIK (OVER) KANSERİ İstanbul

Yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık ölüme neden olan jinekolojik kanserdir. En sık 50 yaş sonrası görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, hastaların çok büyük bir kısmı ileri evrede tanı almaktadır ve bu nedenle tedavi süreci de gecikmektedir. Tüm diğer kanser türlerinde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de erken tanı çok önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri geç bulgu veren ve bu nedenle ‘sessiz katil (The Silent Killer)’ olarak bilinen hastalıktır. Bununla birlikte hastaların çoğunda hastalık aslında erken aşamada bazı uyarılar vermektedir. Bunlar;

  • Karında şişkinlik
  • Hazımsızlık, gaz, bulantı-kusma
  • İştahsızlık ve erken doyma hissi
  • Kasık ağrısı ve karın ağırısı
  • İdrar yapmada değişiklik (sık idrara gitme, tam rahatlayamama)
  • Bağırsak davranışlarında değişiklik (kabızlık, tam rahatlayamama)
  • Vajinal kanama, makat bölgesinden kanama
  • Vajinal sulu yoğun akıntı

Özellikle menopoz sonrası yukarda sayılan şikayetleri olan kadınların mutlaka ayrıntılı bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Buna ilaveten yumurtalık kanseri erken tanısı için düzenli yıllık jinekolojik kontroller çok önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi Nedir?

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli faktör yapılan ilk ameliyatın kapsam ve kalitesidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde amaç geride gözle görülür tümör bırakmamak olmalıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar geride gözle görülür tümör bırakılmayan hastalarda başarının en yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle cerrahi sırasında sadece rahim ve yumurtalıklar değil, tümörün yayıldığı tüm dokular çıkartılır. Cerrahi tedavi ardından hastalığın evresine göre kemoterapi kararı verilir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi 

Doç. Dr.Gökhan Boyraz

Jinekolojik Onkoloji Uzmanı

Onkojinekolog

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz