01.02.2022

11 kg Yumurtalık Kitlesi Çıkartıldı

Henüz 30 yaşında hastanın karnından 11 kilo yumurtalık kitlesi çıkartıldı

Yumurtalık kitleleri maalesef geç bulgu veren hastalıklardan biridir. 30 yaşında hastamız zaman içerisinde karın bölgesinde şişlik hissetmiş ancak kilo aldığınız düşünerek çok üzerinde durmamış. Ancak gideren artan şişlik artık nefes almasını da etkilediğinde doktora gitmeye karar vermiş. Muayene sonrasında ise karnındaki şişliğin içeride giderek büyüyen bir kitleden kaynaklandığını öğrenmiş. Kitleyle birlikte karnında sıvı da toplanan hastamızın bakılan Ca 125 kan değeri de 1550 gelmiş. Yumurtalıktan köken alan kitle, karında sıcı toplanması ve Ca 125 değerinin yüksek olması yumurtalık kanseri bulguları ile uyumlu olduğu için hastamız bu konuda deneyimli bir jinekolojik kanser cerrahisi uzmanı arayışına başlamış. Araştırmaları sonucunda bize ulaşan hastamızın ilk muayenesi ve radyolojik görüntülerini incelediğimizde yumurtalıktan köken alan dev bir kitle olduğunu saptadık.

Resim: Çıkartılan yumurtalık kanseri kitlesi. 11 kilogram olarak tartıldı.

 

Bu bulguları olan hastaların ameliyatları (yumurtalık kisti veya kitlesi, karında sıvı, ve CA 125 değeri yüksek olan hastaların) mutlaka hızlı patoloji (frozen inceleme) imkanı olan bir merkezde ve mutlaka bu konuda deneyimli bir jinekolojik kanser cerrahı tarafından yapılmalıdır. Normal kadın doğum uzmanı veya genel cerrahi gibi branşların yapmaması gerekir. Ayrıca bu tür ameliyatların zamanı çok önemlidir. Mümkün olan en kısa sürede bu ameliyatlar planlanmalı ve zaman kaybı olmadan tedavi başlanmalıdır. Bir iki ay sonrasına atılan ameliyat randevuları hastalarımızın tedavi başarısını düşürmekte ve hastalıktan kurtulma şansını azaltmaktadır. sıcak kemoterapi istanbul

Bu hastamızda da zaman kaybetmeden ameliyat planlaması yaptık. Hızlı patoloji sonucuna göre tek seansta tedavimizi sağlayacağımızı hastamıza söyledik ve hastamızı ameliyata aldık. Ameliyata başladığımızda hastamızın sol yumurtalığından köken alan tam 40 cm, 11 kilogram ağırlığında dev yumurtalık kitlesi ile karşılaştık. Bu tür yumurtalık kitlelerinin karın içerisinde patlatılmadan dışarı çıkartılması çok önemlidir. Bu hastamızda da kitleyi patlatmadan dışarı çıkarmayı başardık ve ameliyat sırasında hızlı patolojiye gönderdik. Hızlı patoloji sonucu seröz yumurtalık kanseri olarak geldiği için aynı seansta kanser ameliyatımızı başarıyla yaptık ve geride kanser dokusu bırakmadık.Böylece hastamızın sonradan ikinci bir ameliyat olmasına gerek kalmamış oldu.

Yumurtalık kanseri tedavisi başarısında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Yapılan ilk ameliyatın kalitesi hastalarımızın tedavisi için çok önemlidir. Bu genç hastamızda çok başarılı bir ameliyat ile geride kanser bırakılmayan bir tedavi sağlamış olduk.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Kadınlarda en sık ölüme sebebiyet veren jinekolojik kanserlerden biri olan yumurtalık kanseri “sessiz katil” olarak biliniyor. Her 80 kadından 1 inde yumurtalık kanseri görülüyor.

Yumurtalık kanseri geç belirti verdiği için toplumlar arasında “sessiz katil” olarak bilinmektedir. Bununla birlikte yumurtalık kanseri erken dönemde çok da önemsenmeyen, pek çok hastalığa benzer türden bazı bulgular vermektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır:

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

  1. Hazımsızlık
  2. Gaz, bulantı- kusma
  3. Karında şişlik
  4. Kasık ağrısı ve karın ağrısı
  5. İştahsızlık ve erken doyma hissi
  6. İdrar yapımında değişiklikler
  7. Kabızlık, bağırsak hareketlerinde değişiklik
  8. Vajinal kanama
  9. Vajinal yoğun akıntı

Karında sıvı birikmesi varsa…

Belirtiler görüldüğünde mutlaka ayrıntılı jinekolojik muayene gerekmektedir. Menopoz sonrası kadınlarda karında sıvı birikmesi, yumurtalık bölgelerinde komplike kitle olması yumurtalık kanseri şüphesini güçlendirir. Jinekolojik muayeneyle birlikte kandan bakılacak Ca-125 düzeyinin yüksek olması yumurtalık kanseri tanısını desteklemektedir. Bu durumda kesin tanı da ameliyat ile konulmaktadır.

Şüpheli yumurtalık kitlesi olan hastalarda ameliyat sırasında hızlı patoloji (frozen inceleme) yapılması çok önemlidir. Hızlı patoloji ile ameliyat sırasında tanı mümkündür. Böylece sonradan gerekebilecek ikinci bir ameliyata gerek olmamakta ve tek seansta tedavi sağlanabilmektedir. yumurtalık kisti tedavisi 2022

Erken teşhis için yıllık muayene şart

Yumurtalık kanseri en çok menopoz sonrası süreçte görülmekle birlikte, belirtilere benzer şikayetleri olan kadınların mutlaka jinekolojik muayene olmaları önem taşımaktadır. Ayrıca yumurtalık kanserinin erken den teşhis edilebilmesi için yıllık jinekolojik kontrolleri yaptırmak gerekmektedir.

Yumurtalık kanserinde ameliyat çok önemli

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli adım ilk yapılan ameliyatın kalitesi olmaktadır. Bu kanser türünden en büyük amaç gözle görülür biçimde tümör bırakılmamasıdır. Gözle görülür tümör bırakılmazsa tedavi büyük ölçüde başarılı gitmektedir. Operasyonda tümörün yayıldığı tüm bölgeler çıkarılmaktadır. Bu ameliyatın arkasından da hastalığın evresine göre kemoterapi kararı verilebilmektedir. yumurtalık kanseri ameliyatı fiyatları 2022

Cerrahide tüm karın incelenir

Yumurtalık kanseri sadece rahim ve yumurtalıkların alındığı bir ameliyat değildir. Şüpheli kitle bırakılmaması için hastanın karnı çok detaylı bir biçimde incelenmelidir. Karaciğer, dalak, solunum kasları, mide, karın zarı, bağırsaklar, mesane, apandisit, omentum da şüpheli tümör açısından değerlendirilmelidir. Bu ameliyatta cerrahi kalite büyük önem taşımaktadır.

 

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli faktör yapılan ilk ameliyatın kapsam ve kalitesidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde amaç geride gözle görülür tümör bırakmamak olmalıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar geride gözle görülür tümör bırakılmayan hastalarda başarının en yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle cerrahi sırasında sadece rahim ve yumurtalıklar değil, tümörün yayıldığı tüm dokular çıkartılır.  Karın şişliği olan, Ca 125 değeri yüksek olan, yumurtalığında kitlesi olan hastaların ameliyatları mutlaka yumurtalık kanseri cerrahisinde deneyimli bir jinekolojik kanser cerrahisi uzmanı tarafından yapılmalıdır. yumurtalık kanseri ameliyatı istanbul

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Yumurtalık Kanseri ve Sıcak Kemoterapi (HİPEC) Konusunda Deneyimli Onkojinekolog

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz