25.05.2021

6 SAAT 15 DAKİKA SÜREN YUMURTALIK KANSERİ AMELİYATI İLE TÜM KANSERLİ DOKULAR TEMİZLENDİ

YUMURTALIK (OVER) KANSERİ

Yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık ölüme neden olan jinekolojik kanserdir. En sık 50 yaş sonrası görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, hastaların çok büyük bir kısmı ileri evrede tanı almaktadır ve bu nedenle tedavi süreci de gecikmektedir. Tüm diğer kanser türlerinde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de erken tanı çok önemlidir. YUMURTALIK KANSERİ İSTANBUL

Yumurtalık Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Ayrıntılı bir jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile tanısal değerlendirme başlar. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda yumurtalık bölgesinde komplike kitle olması ve karında sıvı birikmesi durumunda yumurtalık kanseri şüphesi oldukça kuvvetlenmektedir. Bu bulgulara ilaveten kanser hücrelerinden salınan ve kanda saptanan tümör belirteci (Ca-125) düzeyinin yüksek olması da tanıyı destekler. Kesin tanı ise ameliyat ile konulur. Ca 125 NEDİR?

Yumurtalık Kanseri Tedavisi Nedir?

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli faktör yapılan ilk ameliyatın kapsam ve kalitesidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde amaç geride gözle görülür tümör bırakmamak olmalıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar geride gözle görülür tümör bırakılmayan hastalarda başarının en yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle cerrahi sırasında sadece rahim ve yumurtalıklar değil, tümörün yayıldığı tüm dokular çıkartılır. Cerrahi tedavi ardından hastalığın evresine göre kemoterapi kararı verilir. Yumurtalık kanseri ameliyatı istanbul, yumurtalık ameliyatı istanbul

VAKA SUNUMU: 

48 yaşındaki hastamız, son 1-2 aydır karın şişliği ve hazımsızlık şikayeti ile dahiliye doktoruna gittiğinde yapılan tetkiklerde karnında bol miktarda sıvı toplandığını ve yumurtalıklarında kitle olduğunu öğrenmiş. Ca 125 düzeyi 700 gelen hastamız, bir jinekolojik onkoloji uzmanı arayışına girmiş ve bize ulaştı. Yaptığımız değerlendirmede hastamızda yumurtalık kanseri ön tanısı koyarak zaman kaybetmeden ameliyat planlamamızı yaptık. Çünkü vakit kaybı (1-2 ay uzağa verilen randevular) kanserin daha da yayılmasına yol açabilmektedir.

Yumurtalık kanseri ameliyatı sadece rahim ve yumurtalıkların alındığı bir ameliyat değildir!!!!!

Yumurtalık kanseri ameliyatında en önemli unsur geride tümör bırakmayacak kapsamlı bir ameliyattır. Bu amaçla, gerekirse dalak, periton, barsak vs tüm tümörlü yapılar çıkartılmalıdır.

Bu hastamızda da midenin altından başlayıp dalağa kadar uzanan tümörlü kitle görüldü ve kitle ile birlikte dalak da çıkartıldı.

Bu hastamızda geride sıfır tümör bırakmak için tam 6 saat 15 dakika süren kapsamlı bir ameliyat yaptık. Peki neler yaptık ameliyatta?

1- Kitle ile birlikte rahim ve yumurtalıklar alındı

2- İdrar torbası üzerindeki periton (karın zarı alındı)

3- Kalın barsak (rektum) üzerindeki ve douglas peritonu çıkartıldı.

4- Apendiks çıkartıldı

5- Mide altından dalak lojuna uzanan kitle, dalakla birlikte çıkartıldı

6- Solunum kası (diaframdan) kanserli kitle çıkartıldı

7- Karaciğerden kanserli kitle çıkartıldı

8- Büyük damarlar etrafındaki lenf bezleri çıkartıldı

VE SONUÇ; 6 saat 15 dakika sonunda GERİDE HİÇ TÜMÖR KALMADI. Hastamızın bu hastalıktan kurtulabilmesi için tek şans, geride tümör bırakılmayan bir ameliyattı ve biz de bunu başarmanın mutluluğunu yaşadık. Patolojiye yaklaşık 20 kutu kanserli doku gönderdik….

Değerli hastalarım,

Jinekolojik kanser cerrahisi uzmanı, ayrı bir eğitim süreci sonrası kazanılan bilgi ve birikim ile olunmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, bu ameliyatları resmi eğitim almış jinekolog onkologlar yaptığında hastaların kurtulma ihtimallerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla, kanser şüphesi olan durumlarınızda ameliyat olacağınız cerrahın resmi olarak jinekolojik onkoloji diploması olup olmadığından emin olmanız tedavinizin başarısı için çok önemlidir. ‘Ben kanser cerrahisi de yapıyorum diyen veya internet sitesine kanseri cerrahisi yapıyor diye yazan cerrahlara değil, resmi olarak jinekolojik onkoloji eğitimi aldığını diploması ile ortaya koyan cerrahlara ameliyat olmanızı şiddetle öneririm.

Sağlıklı günler dilerim….

Doç.Dr.Gökhan Boyraz

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Arvupa Sertifikalı Jinekolog Onkolog

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz