03.11.2021

HPV NEDİR?

HPV NEDİR?

HPV Nedir? HPV (human papillomavirus, insan papilloma virüs) rahim ağzı kanserine ve genital siğillere (kondilom) neden olabilen bir virustur. Dünyada cinsel yol ile bulaşan en yaygın hastalıktır. HPV ile rahim ağzı kanseri arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur.

HPV (human papillomavirus) tipleri nelerdir?

HPV (human papillomavirus)’ün 200 den fazla tipi bulunmaktadır. Bu tipler kanser yapma potansiyellerine göre yüksek riskli (high risk) ve düşük riskli (low risk) HPV tipleri olarak sınıflandırılırlar.

En sık görülen yüksek riskli HPV virüs tipleri:

 • HPV 16, HPV 18, HPV 31, HPV 33, HPV 45, HPV 52, HPV 58

En sık görülen düşük riskli HPV tipleri:

 • HPV 6, HPV 11

Yüksek riskli HPV tipleri RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ ‘ne neden olurken, düşük riskli HPV tipleri ise GENİTAL SİĞİLLERE neden olmaktadırlar.

HPV 18 Ne Anlama Geliyor? HPV 16 Nedir?

Resim 1: HPV testi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın görülen HPV tipleri HPV 16 ve HPV 18’dir. Rahim ağzı kanserine en sık neden olan HPV tipleri de HPV 16 ve HPV 18’dir. Rahim ağzı kanseri vakalarının %50 si HPV 16, %20 si ise HPV 18 ile ilişkilidir.

HPV Hangi Hastalıklara Neden Olmaktadır?

 • Rahim ağzı kanseri
 • Rahim ağzı kanseri öncüsü hastalıklar (CIN1, CIN2, CIN3)
 • Dış genital bölgede siğiller (warts)
 • Vajina kanseri
 • Dış genital bölge kanseri (vulva kanseri)
 • Anüs kanseri
 • Gırtlak kanseri ve ses tellerinde siğiller
 • Ağızda siğiller
 • Erkekte penis kanseri

HPV enfeksiyonu sıklığı ve bulaşma yolları nelerdir?

Yapılan çalışmalarda genç kadınlarda HPV görülme sıklığının yaklaşık %20 olduğu bulunmuştur. Yani ülkemizde yaklaşık her 5 kadından birinde HPV enfeksiyonu mevcuttur. HPV en sık cinsel ilişki sırasında bulaşır.

HPV testinizin pozitif olması ne anlama gelir?

HPV testinizin pozitif olması kesin kanser olduğunuz yada kesin kanser olacağınız anlamına gelmez. HPV cinsel ilişki sonrası rahim ağzına bulaştığında bağışıklık sistemi devreye girer ve HPV’yi vücüttan atmak için antikorlar üretir. Hastaların çoğunda 12 ay içerinde HPV bağışıklık sistemi ile vücuttan atılır. Bağışıklık sistemi HPV’yi vucüttan temizleyemediği olgularda ise rahim ağzındaki hücrelerde DNA’ya girerek kanser sürecini başlatır. HPV’nin rahim ağzında kalıcı olma riskini artıran faktörler ise sigara içmek ve bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.  Kanser süreci önce CİN1 olarak başlar, sonra CİN2, sonra CİN3 ve arkasından kanser gelişir. CİN lezyonları rahim ağzı kanserinin öncüsü olan lezyonlardır ve CİN 3 kanserden öncesi son duraktır. Düzenli olarak bir jinekolojik onkoloji uzmanı kontrolünde olan bir hastada hastalık CİN aşamasında iken yakalanır ve kanser olmadan tedavi sağlanır. Bu hastalıkların takibinde özel eğitim ve tecrübe çok önemlidir. Bu nedenle HPV testiniz pozitif ise takip olmanız gereken branş jinekolojik onkoloji (onkojinekoloji) olmalıdır, normal kadın doğum değil.

HPV Negatif Ne Anlama Geliyor?

HPV testinizin negative olması vücudunuzda HPV virüsünün olmadığı anlamına gelebilir. Ancak virüsler tespit edilemeseler bile, vücudumuzda hücre içinde saklanabilirler. HPV testiniz negative olsa bile bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak ve bird aha HPV olmamak için gerekli önlemleri elden bırakmamak gerekir.

‘HPV testim pozitif çıktı ne yapmalıyım?’

 • Panik yapmayın, HPV testinizin pozitif olması kanser olduğunuz anlamına gelmez, sadece kanser riskinizin arttığını gösterir.
 • Mutlaka bir jinekolojik onkoloji uzmanına (normal kadın doğum değil) muayene olmanız ve sonuçlarınızla tam bir değerlendirme yapılması gerekir.
 • Muayene sonrası, sonuçlarınıza göre servikal kolposkopi işlemi yapılması gerekebilir.

Kolposkopi işlemi nedir?

Resim 2: Kolposkopi işlemi

 • Rahim ağzının bir mikroskop sistemi ile büyütülerek incelenmesidir.
 • İşlem sırasında rahim ağzına bazı ilaç ve boyalar uygulanır ve HPV’nin rahim ağzı kanseri sürecini başlattığı yerler belirenir ve bu bölgelerden çok küçük biyopsiler yapılır ve patolojiye gönderilir.
 • Kolposkopi işlemi adetsiz bir dönemde klinik şartlarında yapılan ve ağrısız bir işlemdir. Rahim ağzı kanserinin erken tansında çok değerli bir yöntemdir. Bu işlem özel bir eğitim süreci gerektirir. Yapan kişinin tecrübesi ve eğitimi kanser olmadan öncü lezyonları saptamada son derece hayatidir. Yani hastalarımızı kanserden kurtaran, yapan hekimin kolposkopi eğitimi ve tecrübesidir. Bu nedenle eğer size kolposkopi işlemi önerildi ise mutlaka işlemi resmi olarak eğitim almış bir jinekolojik onkoloji uzmanı yapmalıdır. Yetersiz yapılan bir kolposkopi işlemi hastalarda kanser öncüsü lezyonların atlanmasına neden olarak hastaların erken tanı şansını elinden alabilir ve kanser tanısı almasına neden olabilir.

HPV’nin tedavisi var mı?

HPV bulaşı sonrası en sık görülen durum bağışıklık sistemi tarafından HPV’nin vücuttan elimine olmasıdır. Yani HPV ilk 1 yıl içerisinde bağışıklık sistemi ile vücuttan temizlenir. Ancak bazı hastalarda ise bağışıklık sistemi HPV’yi vücuttan temizleyemez ve rahim ağzında kalıcı bir HPV enfeksiyonu oluşur. Kalıcı HPV enfeksiyonu ise rahim ağzı kanseri sürecini başlatır. Peki neden bazı hastalarda HPV bağışıklık sistemi ile vücuttan temizlenirken bazı hastalarda kalıcı olmakta ve rahim ağzı kanserine neden olmaktadır?

HPV Tedavisi İstanbul

HPV tedavisi için İstanbul`da kliniğimiz çalışmaktadır. HPV tedavisinde İstanbul`da tüm hastalarımıza hizmet etmekten memnuniyet duyarız. Amacımız toplum sağlığı için önemli olan HPV`nin İstanbul`da en iyi tedavisini sunabilmektir.

HPV’nin rahim ağzında kalıcı olma riskini artıran faktörler nelerdir?

 • Sigara içmek
 • Alkol tüketmek
 • Bağışıklık siteminin zayıf olması
 • Uyku düzenin bozuk olması
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme

HPV’nin vücuttan temizlenmesini kolaylaştıran faktörler nelerdir?

 • Bağışıklık sisteminin güçlü olması
 • Düzenli uyku
 • Dengeli ve doğal beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren takviyeler

HPV’nin vücuttan temizlenmesini kolaylaştırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılan takviye tedavilerin faydasını gösteren bilimsel tedaviler her geçen gün artmaktadır. Bu alanda en yoğun çalışılan ürünlerden biri AHCC’dir.

AHCC nedir?

AHCC (Active Hexose Correlated Compound/ aktif heksoz ilişkili bileşik), alfa-glukan temelli doğal bir maddedir ve shiitake içeren bir mantar sınıfına aittir. Shiitake Güneydoğu Asya’da Kara orman mantarı ya da imparator mantarı olarak bilinen, İmparatorluk Japonyasında sadece imparatorlar tarafından kullanılıp tüketilen bir mantar türüdür. AHCC’ (https://www.probiyotix.com/ahccnin-saglik-faydalari-nelerdir/) nin bir antioksidan görevi gördüğü ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek HPV’nin vücuttan temizlenmesine yardımcı olduğu yönelik ABD`de yapılmış çalışmalar bulunmaktadır.

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz