27.11.2021

LAPAROSKOPİK (KAPALI) MİYOM AMELİYATI

Miyom Tedavisi İçin Rahim Alınması Gerekli DEĞİLDİR !!

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır.

Miyom tedavisi nasıl olmalıdır?

Miyomların ilaçla etkin tedavisi yoktur. En sık uygulanan yöntem miyomektomi; miyomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uygun olan durumlarda laparoskopik cerrahi (kapalı yöntem) ile miyomektomi ilk seçenek olmalıdır. Laparoskopik miyomektomi cerrahisi ile karın içerisinde yapışıklıklar daha az olmakta, ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta, iyileşme daha hızlı olmakta ve karında büyük yara izi olmamaktadır. KAPALI MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Laparoskopik (Kapalı) Miyom Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

1- Karında büyük kesi ve yara izi olmaz.

2- Ameliyat sonrası ağrı daha azdır. Hastalarımız ameliyattan 4-6 saat sonra yürümeye, yemek yemeye, su içmeye başlayabilirler, kendileri tuvaletlerine gidebilirler.

3- Taburculuk çok hızlıdır. Genellikle ameliyattan 1 gün sonra hastalarımız taburcu olmaktadır. Aynı hafta işlerine geri dönebilmekte ve günlük hayatlarına ameliyat olmamış gibi devam edebilmektedirler.

4- Büyük bir yara olmadığı için, özellikle şehir dışından veya diğer ülkelerden gelen hastalarımızı için yolculuk yapmakta sıkıntı olmaz.

5- Fıtık riski yoktur.

6- Enfeksiyon riski çok daha azdır.

7- Kapalı (laparoskopik) ameliyatlardan sonra karın içerisinde yapışıklıklar çok daha az olur. Bu gelecekte gebelik planlayan hastalar için çok önemlidir. Ameliyat sonrası erken dönemde gebelik planlanabilir. kapalı miyom ameliyatı fiyatları 2021

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız. laparoskopik miyom ameliyatı istanbul

Kaç cm Miyom Laparoskopik (Kapalı) Olarak Ameliyat Edilebilir?

Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda, cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Laparoskopi deneyimi olmayan bir çok cerrah, aslında laparoskopik (kapalı) olabilecek ameliyatlara, ‘bu ameliyat kesinlikle kapalı olmaz, rahminize zarar gelir, yapılamaz, karnınıza yayılır’ gibi bir çok bahane ile hastaları açık ameliyata ikna etmeye çalışmaktadırlar. Çünkü laparoskopik cerrahi deneyimi uzun bir eğitim süreci sonrası edinilen, en güncel ve en ileri cerrahi tedavi şeklidir. Bu yeni ameliyat tekniğine adapte olamayan cerrahların ilk tercihi klasik açık ameliyatlar olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza ameliyat olacaları merkezleri ve cerrahları iyi araştırmalarını önermekteyiz. En güncel ve en ileri tedavi şekline ulaşmak tüm hastalarımızın hakkıdır. istanbul miyom ameliyatı

Bu nedenle miyomunuz var ve size ameliyat önerildi ise mutlaka ikinci bir görüş almanızı öneririz. (ücretsiz ikinci görüş için bize ulaşabilirsiniz; Tel: 0 536 813 7940)

Kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı için genellikle 15 cm boyutu sınır olarak kabul edilmektedir. 15 cm’e kadar miyomlar laparoskopik olarak ameliyat edilmektedir. Ancak miyomun rahimdeki yerleşimi de en az boyutu kadar önemlidir. Birden fazla sayıda miyom olması da kapalı (lararoskopik) ameliyata engel değildir. Benzer şekilde miyom sayısı kadar yerleşimleri de önemlidir. en iyi miyom doktoru istanbul

Rahim Korunarak Laparoskopik (KAPALI) Miyom Ameliyatı Mümkündür

Büyük boyutlarda veya birden fazla miyomu olan hastalarda da kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı mümkündür.

 

16 cm miyom karında büyük bir kesi olmadan çıkartıldı

Hastamızın rahminden köken alan ve göbeğine kadar uzunan miyom kitlesi saptanmış ve açık ameliyat önerilmiş. Araştırmaları sonuca bize ulaşan hastamızda rahim duvarına gömülü tam 16 cm miyom tespit ettik. Hastamızın karnı oldukça şişmiş ve dışarıdan bakıldığında sanki bir gebe gibi dışardan kitle görünüyordu. Yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda hastamıza laparoskopik (kapalı) rahim koruyucu miyom ameliyatı önerdik.

Resim 1: Hastamızın rahmini dolduran 16 cm boyutunda miyom kitlesi

Kamera ile karın içerisine girdiğimizde yukarıdaki resimde görüldüğü gibi DEV MİYOM kitlesi ile karşılaştık. Kanama ile ilgili gerekli önlemleri alarak hastamızın rahmine zarar vermden miyom kitlesini çıkartıp güvenlik torbası içerisine aldık. Güvenlik torbası içerisinde özel bir alet ile (morselatör) miyomu küçük parçalar haline getirerek karındaki yarım cm kesiden dışarı çıkarttık. Tam 16 cm boyutunda miyom, karında  büyük bir kesi olmadan dışarı alınmış oldu.

Resim 2: Karında kesi olmadan dışarı alınan miyom

Resim 3: Miyom çıkartıldıktan sonra rahimin onarılmış normal hali

Laparoskopik ameliyatlar hastalarımız için büyük konfor sağlar. Özellikle açık ameliyatlardan sonra gelişebilecek yapışıklıklar ciddi problemlere neden olabilmektedir. Laparoskopik ameliyatlarda, yapışıklıklar daha az olmaktadır. Yapışıklık riskini en aza indirmek için geliştirilmiş özel ‘yapışıklık önleyici jeller (adezyon bariyeri)’ kullanılabilir. Özellikle gebelik planı olan hastalarımızda bu jelleri kullanarak rahim,yumurtalıklar ve tüplerde yapışıklık olmasını engelleyebiliyoruz.

 

Rahim koruyucu miyom ameliyatlarında en iyi sonucu alabilmek için tüm bilimsel yenilikleri kullanmak gerekir.

Genellikle laparoksopik cerrahi yapmayan hekimler tarafından, hastalarımıza değişik bahaneler ile açık ameliyatlar önerilmekte. Laparoskopik cerrahi imkanının olmadığı, parçalama işlemi ile dağılma olabileceği (güvenlik torbası ile bu durum asla olmaz), miyomun büyük olduğu vs gibi bahaneler öne sürülerek hastalar açık ameliyata yönlendirilebilmektedir. Hastalarımıza önerimiz, laparoskopik cerrahının avantajlarından yararlanmak için, eğer size açık ameliyat önerilmiş ise mutlaka bu konuda uzman bir hekimden ikinci bir görüş almalısınız….

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik Cerrahi ve Miyom Cerrahisi Uzmanı

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

Instagram: assoc.prof.gokhanboyraz

Tel: 0 536 813 7940

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz