18.04.2021

KAPALI (LAPAROSKOPİK) MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir. 40 yaş üzerindeki yaklaşık 3 kadından birinde miyom saptanmaktadır. MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Tedavi nasıl olmalıdır?

Miyomların ilaçla etkin tedavisi yoktur. En sık uygulanan yöntem miyomektomi; miyomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uygun olan durumlarda laparoskopik cerrahi (kapalı yöntem) ile miyomektomi ilk seçenek olmalıdır. Laparoskopik miyomektomi cerrahisi ile karın içerisinde yapışıklıklar daha az olmakta, ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta, iyileşme daha hızlı olmakta ve karında büyük yara izi olmamaktadır. KAPALI MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Miyom Tedavisi İçin Rahim Alınması Gerekli DEĞİLDİR !!

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır. RAHİM ALINMADAN MİYOM AMELİYAT 

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları 2021

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız.

LAPAROSKOPİK YANİ KAPALI MİYOM AMELİYATI İLE

 • Karında büyük yara izi olmaz (karında yara izi olmadan miyom ameliyatı)
 • Sadece 0.5 cm kesiden 15 cm boyuta kadar miyomlar çıkartılabilir.
 • Enfeksiyon riski açık ameliyata göre çok çok azdır
 • Karında fıtık riski olmaz
 • Karın içerisinde yapışıklıklar açık ameliyata göre çok azdır
 • Ameliyat sonrası ağrı çok azdır
 • Hastaneden çok hızlı taburculuk mümkündür, hastalarımızı ameliyat günü veya ertesi gün taburcu edebiliriz. Hızlı taburculuk özellikle pandemi döneminde çok önemlidir. Böylece hastanede günlerce kalmanız gerekmez
 • Şehir dışından hatta ülke dışından gelen hastalarımız ameliyat sonrası rahatlıkla seyahat edebilirler
 • Laparoskopik kapalı miyom ameliyatı ile hasta konforu çok yüksektir. (kapalı miyom ameliyatı fiyatı 2021)

LAPAROSKOPİK (KAPALI) MİYOM AMELİYATINDA BÜYÜK BOYUTLARDAKİ MİYOMLAR NASIL KARINDA KESİ OLMADAN ÇIKARTILIR?

 • Kapalı miyom ameliyatının en önemli aşaması, rahime zarar vermeden miyomum çıkartılmasıdır. Bunun için ameliyatı yapan cerrahın cerrahi tecrübesi çok önemlidir. Rahimin alınmasına kadar giden kanamalar, cerrahın tecrübesi ile engellenebilir.
 • Miyom rahimden çıkartıldıktan sonra rahim dokusu 2 kat olara onarılır.
 • Miyom özel torbalar içerisinde morselatör denen özel bir alet ile küçük uzun parçalara ayrılarak dışarı çıkartılır.

VAKA SUNUMU: Hastamız 30 yaşında ve şehir dışından, instagram üzerinden mesaj ile bana ulaştı. Yaşadığı şehirde, miyom ameliyatının açık yapılacağı ve ameliyat sırasında rahimin de alınabileceği söylenmişti. 30 yaşında bir kadın için rahmin alınması ihtimali bile hastamızı panikletmeye yetmişti. Sonuçları inceleyerek hastamıza, ameliyatın kapalı (laparoskopik) olarak yapılabileceği ve rahmine bir zarar gelmeyeceği bilgisini verdik.

Hastamız ile ameliyat gününü kararlaştırdık ve hastamız 700 km uzaktan bu çok önemli ameliyatı için geldi. Hastamızın rahimden köken alan tam 12 cm boyutunda miyomu vardı.

Tam 12 cm miyom, rahime hiç bir zarar vermeden çıkartıldı ve rahim dokusu onarılarak gelecekte gebeliğe hazır hale getirildi. Sonrasında bu miyom özel alet ile küçük parçalara ayrılarak karında hiç bir büyük kesi yapılmadan karın dışarısına çıkartıldı.

Ameliyattan 6 saat sonra hastamız yürüyüşe başlamış ve ameliyat olmamış gibi rahattı. Çünkü karnında büyük bir kesi ve yara izi yoktu. Ameliyatın üzerinden daha 24 saat geçmeden hastamızı taburcu etmiştik bile!  Böylece 30 yaşında, gelecekte anne olma hayali olan hastamızın rahmine bir zarar gelmediği gibi karnında büyük bir yara izi  de olmadı. Hastamızı mutlu bir şekilde memleketine yolcu etmenin mutluluğunu yaşadık.

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları&Doğum

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik cerrahi

Onkojinekolog

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz