19.06.2022

LEEP İŞLEMİ İLE RAHİM AĞZI KANSERİ OLMADAN TEDAVİ MÜMKÜN

CİN 1, CİN 2, CİN 3 Nasıl Tedavi Edilir ?

LEEP konizasyon işlemi (rahim ağzı traşlaması), rahim ağzı kanseri öncüsü durumların tedavisinde kullandığımız işlemdir. HPV virüsünün neden olduğu rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonların (CİN 1CIN2, CİN3 gibi) varlığında, rahim ağzı kanseri gelişme riski belirgin olarak artmaktadır. Bu nedenle bu lezyonların tedavisi rahim ağzı kanserinin önlenmesi için şarttır. HPV tedavisi

LEEP & Konizasyon, rahim ağzında kanser öncüsü lezyonu içeren riskli bölgenin cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Rahim ağzının tamamının değil, sadece kanser riski olan bölgenin çıkartılmasıdır. İşlem lokal veya genel anestezi ile hastalarımız ağrı hissetmeden yapılır. İşlem yaklaşık 10-15 dakika sürer. İşlem sonrası hastanede yatmaya gerek yoktur. LEEP konizasyon işlemi sonrasında rahim ağzının tam olarak iyileşmesi 6 haftayı bulmaktadır. Bu iyileşme döneminde kanlı sulu akıntılar veya ara sıra hafif vajinal kanamalar görebilmekteyiz. Bu durumlar iyileşmenin doğal bir süreci olduğundan önem arzetmemektedir. hpv 16, 18

Özellikle çocuğu olmayan genç hastalarda bu işlem çok önemlidir. Rahim ağzının gereğinden fazla çıkartılması, gelecekte gebelik sırasında rahim ağzı yetmezliğine ve erken doğumlara neden olabilir. Rahim ağzındaki riskli bölgenin yetersiz çıkartılması ise hastalığın yetersiz tedavisine ve rahim ağzı kanserine neden olabilir. Bu nedenle işlemi yapacak jinekoloğun bu konudaki eğitimi ve tecrübesi  çok önemlidir. Tercihen bu işlemler bir jinekolojik kanser cerrahisi uzmanı tarafından yapılmalıdır. LEEP nedir? Konizasyon nedir?

LEEP Konizasyon İşlemi Nasıl Yapılır ? 

  • Önceliğimiz hastalarımızın ağrı duymamasıdır. Bu nedenle hafif anestezi (sedoanaljezi) altında işlem yapılır.
  • Rahim ağzı net olarak görünür hale getirilir.
  • Rahim ağzında CİN 2 veya CİN 3 lezyonunun yaygınlığını ve yerini saptamak için LUGOL solüsyonu denilen özel bir ilaç uygulanır. Bu sayede ne gereğinden fazla ne de eksik doku çıkartılmış olur.
  • Özel bir LEEP koteri ile rahim ağzında kanser öncüsü lezyonu içeren doku çıkartılır.
  • Kanama kontrolü sağlanarak işleme son verilir.
  • İşlem süresi 15 dakikadır.
  • İşlemi yapan cerrahın bu konudaki tecrübesi çok önemlidir. Gereğinden fazla doku çıkartmak gelecekte gebelik sırasında rahim ağzı yetmezliğine ve erken doğumlara neden olabilir, rahim ağzındaki riskli bölgenin yetersiz çıkartılması ise hastalığın yetersiz tedavisine ve rahim ağzı kanserine neden olabilir.

LEEP işlemi sonrası gebelik 

LEEP ve konizasyon işlemi sonrası gebelik mümkündür. Gebelik sırasında olası riskler rahim ağzı yetmezliği ve erken doğumdur. Bu nedenle özellikle genç hastalarda yapılacak bu işlemler çok önemlidir. Cerrahi tecrübe ile ne gereğinden fazla ne de az çıkartmak optimal tedaviyi sağlar. Gelecekte gebelik sırasında sıkıntı yaşamamak için, bu konuda deneyimli ve özel eğitimli bir onkojinekolog ile iletişime geçmelisiniz. LEEP fiyatları, Konizasyon fiyatları 2022

Takip Nasıl Olmalıdır?

CİN açısından negatif sınırlara sahip hastalar rutin taramaya dönmeden önce

·       2 negatif test elde edilene kadar 6 aylık aralar ile servikal smear ve/veya kolposkopi ile izlenmelidirler.

·       Alternatif yaklaşım ise tedavi sonrası HPV  testidir. Persistan HPV pozitifliği varsa kolposkopi yapılır. Hastalığın devamı açısından en duyarlı belirteç devam eden HPV pozitifliğidir.

·       Eksizyon sınırları pozitif ise re-eksizyon önerilir.

HPV, CİN1, CİN2, CİN3, rahim ağzı kanseri tedavisi özel bir eğitim ve tecrübe gerektirir. Doç.Dr.Gökhan Boyraz, bu alanda özel eğitim almış, Avrupa Akredite Jinekolojik Onkoloji Uzmanıdır. Bugüne kadar binlerce HPV pozitif hastanın tedavisini sağlamış, takiplerini yapmıştır. Sizin de HPV testiniz pozitif ve rahim ağzı kanseri açısından riskiniz varsa tedavi ve takibinize bizimle devam edebilirsiniz.

İstanbul Onkojinekoloji Kliniği

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Jinekolojik Onkoloji Uzmanı

Avrupa Akredite Onkojinekolog

Randevu:

0 536 813 7940

0 530 833 7940

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz