07.09.2020

MİYOM TEDAVİSİ İÇİN RAHİMİN ALINMASI GEREKLİ DEĞİLDİR, RAHİM KORUNABİLİR

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir. 40 yaş üzerindeki yaklaşık 3 kadından birinde miyom saptanmaktadır. Genellikle menapoz sonrası hormonal çekilmeye bağlı olarak miyom boyutları küçülmekte ve miyoma bağlı şikayetler azalmaktadır. MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Miyomlar hangi şikayetlere neden olmaktadır?

  • Anormal vajinal kanama (sık ve düzensiz adet görme)
  • Adet miktarının çok artması ve adetin normalden uzun sürmesi
  • Kasık ağrısı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Gebelik ile ilişkili sıkıntılar ve düşük
  • İdrar torbasına basıya bağlı sık idrara gitme, idrar yaparken zorlanma, idrar kaçırma
  • Kalın barsağa basıya bağlı kabızlık ve dışkılamada güçlük

 Hangi durumlarda tedavi gerekmektedir?

  • Hastada yukarıda belirtilen şikayetlere neden olan miyomlar,
  • Takipte hızlı boyut artışı olan miyomlar,
  • Menopoz sonrası boyut artışı olan miyomlar tedavi gerektirmektedir.

Tedavi nasıl olmalıdır?

Miyomların ilaçla etkin tedavisi yoktur. En sık uygulanan yöntem miyomektomi; miyomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uygun olan durumlarda laparoskopik cerrahi (kapalı yöntem) ile miyomektomi ilk seçenek olmalıdır. Laparoskopik miyomektomi cerrahisi ile karın içerisinde yapışıklıklar daha az olmakta, ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta, iyileşme daha hızlı olmakta ve karında büyük yara izi olmamaktadır. Kapalı miyom ameliyatı istanbul

Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı Nedir?

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat). Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır. Sizde ikinci bir görüş almak için ulaşabilirsiniz (whatssapp; 0 536 813 7940)

 

Resim 1: Hastamız 29 yaşında ve henüz çocuğu yoktu. Karında eline kitle gelmesi üzerine yapılan testlerde rahiminden köken alan miyomlar saptanmıştı ve rahminin alınması gerekebileceği söylenmişti. Hastamız araştırmaları sonucu bana ulaştı ve yaptığımız değerlendirmelerde rahim koruyucu miyom ameliyatına uygun olduğu sonuca vardık. Hastamız için rahimin korunmasının ne kadar önemli olduğunu biliyorduk ve gerekli hazırlıklarımızı yaparak ameliyata girdik. Ameliyatta resimdeki gibi büyük kitleler ile karşılaştık. Rahime zarar vermeden tüm miyomları çıkarttık ve rahim dokusunu iki kat olarak onararak gelecekteki gebelik için hazır  ve sağlam hale getirdik. Ameliyat sonrası hastamızın mutluluğu görmeye değerdi…Gebe kaldığında görüşmek üzere sözleşerek hastamızı taburcu ettik.

 

 

Resim 2: Genç hastamızdan toplam 9 adet miyom rahime zarar verilmeden rahim koruyucu teknik ile çıkartıldı.

 

 

Resim 3: Ameliyat sonunda rahim duvarının onarılmış hali

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik Süreci

Başarılı bir miyom ameliyatı sonrasında gebelik açısından herhangi bir sıkıntı beklenmez. Zaman içerisinde rahim duvarı iyileşerek daha güçlü hale gelir. Bu sayede oluşacak bir gebelik durumunda duvar yeterli dirence kavuşmuş olur. Miyomektomi geçiren kadınların gebelik planlaması için, ameliyat sonrası 3 ila 6 ay beklemesi önerilir. Miyomektomi ameliyatı sonrası genellikle sezaryen doğum tercih edilir. Ancak rahim dışına yerleşen veya saplı miyom gibi rahim duvarına zarar vermeyen durumlarda normal doğum açısından sıkıntı bulunmaz.

 

Doç. Dr. Gökhan Boyraz

Kadın Hastalıkları & Doğum ve

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

İnstagram takip: doc.dr.gokhanboyraz

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz