01.09.2022

RAHİM KORUNARAK SERVİKAL MİYOM AMELİYATI

MİYOM NEDİR?

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir. 40 yaş üzerindeki yaklaşık 3 kadından birinde miyom saptanmaktadır. Genellikle menapoz sonrası hormonal çekilmeye bağlı olarak miyom boyutları küçülmekte ve miyoma bağlı şikayetler azalmaktadır. MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

MİYOM AMELİYATINDA RAHİMİ RİSKE ATAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Rahim dokusunda, çok değişik sayıda miyom, rahimin farklı bölgelerine yerleşebilirler. Miyom ameliyatlarında miyom sayısı kadar miyomların rahim duvarında yerleştikleri bölgede önemlidir. istanbul miyom ameliyatı 2022. MİYOM AMELİYATINDA RAHİM ALINIR MI

  • Miyom sayısı
  • Miyom boyutları
  • Miyomun rahim duvarında yerleştiği bölge

Tüm bu faktörler birlikte değerlendirilerek ameliyat planlanmalıdır. Miyom cerrahisinde rahimin korunması için cerrahi tecrübe çok önemlidir. Ameliyat öncesi muayene ile miyomun boyutları, sayısı ve yerleşimi belirlenir ve ameliyat buna göre planlanır. rahim alınmadan miyom ameliyatı

SERVİKAL MİYOM NEDİR?

Servikal miyom, rahim ağzı yani serviksten köken alan miyomlardır. Kanama açısından en riskli miyom yerleşimi SERVİKAL YERLEŞİMLİ miyomlardır. Servikal miyom ameliyatlarında rahmin alınmasına yol açan kanamalar meydana gelebilir. Bu nedenle, ameliyatı yapan cerrahın deneyimi rahmin korunması açısından çok önemlidir. Özellikle kanamanın kontrolü açısından özel eğitimli ONKOJİNEKOLOGLAR bu konuda çok daha deneyimli olmaktadır.

RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI NEDİR?

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı). Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır.

29 YAŞINDA HASTAMIZDA, 20 CM SERVİKAL MİYOM, RAHİM KORUNARAK ÇIKARTILDI 

29 yaşında, bekar hastamız giderek artan kasık ağısı şikayeti ile gittiği doktor kontrolünde rahim ağzından köken alan yaklaşık 20 cm SERVİKAL miyomu olduğunu öğrenmiş. Onkojinekoloji eğitimi ve diploması olmayan bir kadın doğum uzmanı tarafından hastamız açık ameliyata alınmış. Ancak ameliyat sırasında rahim almadan miyomun çıkartılamayacağına karar vermiş ve hastayı miyomu almadan kapatmış. Ameliyattan sonra da hastaya, miyomun RAHİM AĞZINA yerleşen bir SERVİKAL MİYOM olduğu söylenmiş. Bu miyomun çıkartılması imkansız denilerek hastayı menopoza sokacak hormon tedavisi başlanmış. Bu miyom, kesinlikle çıkartılamaz denmiş.. Gayet bilinçli olan hastamız birşeylerin ters gittiğini anlamış ve henüz 29 yaşında kendisini geçici menopoza sokacak hormon tedavisini kullanmayarak araştırmaları sonucu bize ulaştı.

Yaptığımız değerlendirme sonucunda hastamızın rahim ağzından köken alan 20 cm miyom olduğunu saptadık. Henüz çocuğu olmayan 29 yaşında genç bir kadın için rahim çok önemlidir. Rahmin alınma ihtimali bile hastamızın hayatını kabusa çevirmeye yeter. Bunun bilincinde olarak hastamıza rahminin ve doğurganlığının kesin olarak korunacağı garantisini verdik. Bu tür riskli ameliyatları defalarca rahim korunarak tamamlamış olmanın verdiği rahatlık ile hastamızı da rahatlattık ve  zaman kaybetmeden ve miyom daha fazla büyümeden ameliyata aldık.

Ameliyat sırasında rahim ağzından köken alan ve arakaya doğru büyüyen ve bağırsağa baskı yapan 20 cm SERVİKAL MİYOM saptadık. Kanama açısından gerekli tedbirleri alarak kitleyi barsak ve idrar yollarından ayırdık. Doğurganlık ve rahime hiçbir zarar vermeden yaklaşık 40 dakikada kitleyi çıkartarak ameliyatı tamamladık.

Resim 1: SERVİKAL MİYOM

servikal miyom

Resim 2: Rahim korunarak rahim ağzından çıkartılan 20 cm servikal miyom

29 yaşında hastamızın rahmi korundu, anne olma hayali bitmemiş oldu.. Gelecekte sağlıklı bebeklerini kucağına almasını diliyoruz.

MİYOM AMELİYATI FİYATLARI 2022

Özellikle genç, rahimini korumak isteyen hastalarda miyom ameliyatı çok önemlidir. Rahimin miyom nedeniyle alınması hastalarımızın anne olma hayallerini sonlandırır. Bu nedenle miyom ameliyatında rahimin korunması çok önemlidir. Cerrahi tecrübe ile miyom sayısından ve boyutundan bağımsız olarak rahim korunabilir. Rahminizde miyomunuz var ve ameliyat önerildi ise mutlaka bize ulaşın…

Genç, henüz çocuğu olmayan, gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen, rahmini korumak isteyen bir kadınsanız ve miyom nedeniyle size ameliyat önerildi ise ne yapmalısınız ?

Bu hastalarda miyom ameliyatlarında rahmin korunması son derece hayatidir. Henüz çocuğu olmayan bir kadında ameliyat sırasında oluşabilecek bir kanama nedeniyle rahmin alınması, hastanın anne olma şansını, hayallerini elinden alır. Bu nedenle rahim koruyucu miyom ameliyatı çok önemlidir. Rahminizi riske atmamak için RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI konusunda deneyimli bir onkojinekolog ile temasa geçmelisiniz. Miyom ameliyatlarında rahmin korunmasında cerrahi tecrübe çok önemlidir.

Özellikle 40 yaş üzeri çocuğu olan kadınlarda miyom saptandığında direkt rahmin alınması önerilmekte, hastalarımıza bu yaştan sonra rahimi ne yapacaksın denilmektedir. Ancak rahmin alınmasının olumsuz etkileri hastalarımıza tam olarak anlatılmamaktadır. Miyom iyi huylu bir hastalıktır ve miyom nedeniyle rahmin alınması gerekli değildir. Organ koruyucu yaklaşımları, rahim ve yumurtalık koruyucu ameliyatları talep etmeniz sizin en doğal hakkınızdır.

ONKOJİNEKOLOG Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ, dünyada rahim korunarak en büyük miyomu çıkartan cerrahtır. Tam 18 kilo ağırlığında miyomu rahim korunarak çıkartmayı başarmıştır. Bugüne kadar, 36 farklı ülkeden hastaya yüzlerce rahim koruyucu miyom ameliyatı yapmış, bir çok hastasında daha sonra doğumlarını gerçekleştirmiştir. Tüm Dünya’ dan ve Türkiye’nin dört bir yanından bu konuda hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir. Miyom nedeniyle ameliyat önerildi, rahminize zarar gelmesini istemiyorsanız ve rahminizi aldırmak istemiyorsanız ulaşabilirsiniz..Miyom ameliyatında rahim alınır mı diye soruyorsanız; eğer ameliyatınızı Doç.Dr.Gökhan Boyraz yapıyorsa cevap HAYIR….

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik Cerrahi Uzmanı

Miyom konusunda deneyimli Onkojinekolog

Tel: 0 536 813 7940

Tel: 0 530 833 7940

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCPNxCcseiNkpRYX1IwbreXw

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz