28.11.2021

RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI

Miyom Nedir? 

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir. 40 yaş üzerindeki yaklaşık 3 kadından birinde miyom saptanmaktadır. MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı Nedir?

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat). Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır. rahim alınmadan miyom ameliyatı

Miyom ameliyatında miyom sayısı ve yerleşiminin önemi var mıdır?

Rahim dokusunda, çok değişik sayıda miyom, rahimin farklı bölgelerine yerleşebilirler. Miyom ameliyatlarında miyom sayısı kadar miyomların rahim duvarında yerleştikleri bölgede önemlidir. miyom ameliyatı fiyatları 2021

Miyom ameliyatlarında rahim dokusunu riske atan faktörler nelerdir?

  • Miyom sayısı
  • Miyom boyutları
  • Miyomun rahim duvarında yerleştiği bölge

Tüm bu faktörler birlikte değerlendirilerek ameliyat planlanmalıdır. Miyom cerrahisinde rahimin korunması için cerrahi tecrübe çok önemlidir. Ameliyat öncesi muayene ile miyomun boyutları, sayısı ve yerleşimi belirlenir ve ameliyat buna göre planlanır.

Çok sayıda miyom olması veya büyük boyutlarda miyom olması rahmin alınmasını gerektirmez. Aşağıda öyküsünü anlattığımız hastamızda olduğu gibi… Rahim alınmadan miyom ameliyatı için bize ulaşın (0536 813 7940)

Tam 63 adet miyom rahim korunarak çıkartıldı !!!

Henüz çocuğu olmayan genç hastamız, giderek artan karın şişliği şikayeti ile doktora gittiğinde tüm rahmini dolduran çok sayıda miyomları olduğunu öğrendi. Zamanla göbeğine kadar uzanan sert kitleyi kendisi eliyle hissetmeye başlamıştı. Henüz çocuğu olmadığı için rahmini kaybetme korkusu ile ameliyatını sürekli erteliyordu. Gittiği bir çok doktor, rahimin patates çuvalı gibi miyomlarla kaplı olduğunu, rahminin korunmasının çok zor olduğunu, ameliyat sırasında kanama nedeniyle rahminin de alınabileceğini söylemişti. Ancak artık karnındaki kitle ile de yaşıyamaz hale gelmişti. Araştırmaları sonucu bize ulaşan hastamızda yaptığımız değerlendirmeler sonucu rahminde çok sayıda miyom olduğunu tespit ettik. Henüz çocuğu olmayan bir kadında rahmin kaybedilmesi riskinin ne demek olduğunu çok iyi biliyorduk. Bu nedenle çok disiplinli bir hazırlık süreci sonrası hastamızı ameliyata aldık. Karnı açtığımızda rahim aşağıdaki fotograftaki gibi görünüyordu.

Resim 1: Göbek seviyesine kadar uzanan, çok sayıda miyomlarla kaplı rahim görünümü

Kanama ile ilgili tüm tedbirler alındı. Miyom ameliyatlarında rahmin korunmasında en önemli unsur cerrahın tecrübesi ve deneyimidir. Hastamızın rahminden tam 63 adet miyom RAHİM KORUNARAK çıkartıldı ve rahim tertemiz ve sapasağlam olarak bırakıldı. 3 ay sonra planlayacağımız gebelik süreci için hazır hale geldi.

Resim 2: 63 adet miyom rahim korunarak çıkartıldı.

Özellikle genç, gelecekte çocuk istemi olan hastalarda MİYOM ameliyatı çok önemlidir. Rahimin ameliyat sırasında alınması, geri dönüşü olmayan acılara yol açar ve anne olma hayalinizi elinizden alır. Bu nedenle eğer rahminizde miyom var ve ameliyat gerekiyor ise çok iyi bir araştırma yapmalı ve bu konuda deneyimli bir hekim bulmalısınız. Rahim koruyucu miyom ameliyatı ileri cerrahi deneyim gerektirir. Miyom nedeniyle rahminizin riske girmesini istemiyorsanız, rahminizin korunmasını istiyorsanız bize ulaşın. Binlerce rahim koruyucu miyom ameliyatı tecrübemiz ile sizinde miyomlarınızı rahminize zarar vermeden çıkartabiliriz!!

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahı

Miyom Konusunda Uzman Hekim

Laparoskopik Cerrahi Uzmanı

Tel: 0 536 813 7940

Instagram: doc.dr.gokhanboyraz

Instagram: assoc.prof.gokhanboyraz

 

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz