23.09.2021

RUSYA’DAN RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI İÇİN GELDİ

36 yaşında hastamız Rusya’dan rahim koruyucu miyom ameliyatı için geldi. miyom ameliyatı istanbul

Guliya’ya ülkesinde yapılan rahminde çok sayıda miyom olduğu söylendi. Genç kadına, teşhisin ardından mutlaka rahminin alınması gerektiği, rahim alınmadan ameliyatın yapılamayacağı söylendi. Henüz çocuğu olmayan ve anne olma hayalleri olan Guliya, araştırmaları sonucu rahim koruyucu miyom ameliyatları hakkında tecrübeli Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Boyraz’a ulaştı ve Istanbul’a geldi. rahim korunarak miyom ameliyatı 

Tam 2.5 kilogramlık 40 adet miyom RAHİM KORUNARAK çıkarıldı

Memorial Şişli Hastanesi’nde yapılan tetkiklerin ardından Doç. Dr. Gökhan Boyraz  tarafından hemen ameliyata alınan Gulia’nın rahminden toplam 40 adet 2.5 kilogramlık miyom çıkarıldı.

Resim 1: Ameliyat sırasında rahimin miyomlarla dolu görüntüsü.

Ameliyat sırasında rahimin tamamen miyomlarda kaplı olduğu görüldü. Öncelikle kanama açısından tüm tedbirler alınarak miyomlar, rahime zarar verilmeden, çıkartıldı.

Resim 2: Rahimden tam 40 adet miyom çıkartıldı ve rahim korundu

Resim 3: Miyomların ağırlığı tam 2 kilo 550 gram olarak ölçüldü

Hasta olduğumu tesadüfen öğrendim

Bugüne kadar aşırı adet kanaması dışında farklı bir belirtisi olmadığını söyleyen Guliya, “Evliyim ancak çocuğum olmuyordu. Belki de çocuğumun olmamasının sebebi miyomlardı. Bu ameliyatı olmadan önce ‘ya çocuğum olmazsa, rahmim alınırsa’ diye çok endişelendim. Ancak miyom ameliyatının rahim korunarak yapılacak olması endişelerimi tamamen bitirdi.  Rahim korunarak yapılan miyom cerrahisini çok araştırdığını belirten Guliya, “Yolumun Doç. Dr. Gökhan Boyraz ile kesişmesi benim için büyük şans oldu. Kendisi, endişelerime tercüman oldu ve beni sağlığıma kavuşturdu” şeklinde konuştu.

Resim 4: Hastamızı mutlu ve sağlıklı bir şekilde ülkesine yolcu ettik

Rahim Alınmadan Miyom Ameliyatı Mümkündür

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat). Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır.

Miyom ameliyatında miyom sayısı ve yerleşiminin önemi var mıdır?

Rahim dokusunda, çok değişik sayıda miyom, rahimin farklı bölgelerine yerleşebilirler. Miyom ameliyatlarında miyom sayısı kadar miyomların rahim duvarında yerleştikleri bölgede önemlidir. 

Miyom ameliyatlarında rahim dokusunu riske atan faktörler nelerdir?

  • Miyom sayısı
  • Miyom boyutları
  • Miyomun rahim duvarında yerleştiği bölge

Tüm bu faktörler birlikte değerlendirilerek ameliyat planlanmalıdır. Miyom cerrahisinde rahimin korunması için cerrahi tecrübe çok önemlidir. Ameliyat öncesi muayene ile miyomun boyutları, sayısı ve yerleşimi belirlenir ve ameliyat buna göre planlanır. miyom ameliyatı istanbul

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik 

Başarılı bir miyom ameliyatı sonrasında gebelik açısından herhangi bir sıkıntı beklenmez. Zaman içerisinde rahim duvarı iyileşerek daha güçlü hale gelir. Bu sayede oluşacak bir gebelik durumunda duvar yeterli dirence kavuşmuş olur. Miyomektomi geçiren kadınların gebelik planlaması için, ameliyat sonrası 3 ila 6 ay beklemesi önerilir. Miyomektomi ameliyatı sonrası genellikle sezaryen doğum tercih edilir. Ancak rahim dışına yerleşen veya saplı miyom gibi rahim duvarına zarar vermeyen durumlarda normal doğum açısından sıkıntı bulunmaz. miyom ameliyatı gebelik

 Miyom Ameliyatı Fiyatları 2021

Rahim koruyucu kapalı (laparoskopik) miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız.

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları&Doğum

Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

Tel: 0 536 813 7940

İnstagram: doc.dr.gokhanboyraz

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz