05.01.2022

MİYOM AMELİYATINDA RAHİM ALINIR MI?

Miyom Nedir?

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir. Miyomlar iyi huylu tümörlerdir, kanser değildir ve başka bölgelere sıçrama riski yoktur. MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Resim: Rahim korunarak çıkartılan yaklaşık 30 cm miyom görünümü

Miyomlar hangi şikayetlere neden olmaktadır?

 • Anormal vajinal kanama (sık ve düzensiz adet görme)
 • Adet miktarının çok artması ve adetin normalden uzun sürmesi
 • Kasık ağrısı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Gebelik ile ilişkili sıkıntılar ve düşük
 • İdrar torbasına basıya bağlı sık idrara gitme, idrar yaparken zorlanma, idrar kaçırma
 • Kalın barsağa basıya bağlı kabızlık ve dışkılamada güçlük

Hangi durumlarda ameliyat gerekmektedir?

 • Hastada yukarıda belirtilen şikayetlere neden olan miyomlar,
 • Takipte boyut artışı olan miyomlar,
 • Menopoz sonrası boyut artışı olan miyomlar tedavi gerektirmektedir.

Miyom Ameliyatı nasıl olmalıdır?

Miyomların ilaçla etkin tedavisi yoktur. En sık uygulanan yöntem miyomektomi; miyomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uygun olan durumlarda laparoskopik cerrahi (kapalı yöntem) ile rahim korunarak miyom ameliyatı ilk seçenek olmalıdır. Laparoskopik (kapalı) miyom ameliyatı ile karın içerisinde yapışıklıklar daha az olmakta, ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta, iyileşme daha hızlı olmakta ve karında büyük yara izi olmamaktadır. KAPALI MİYOM AMELİYATI İSTANBUL 2022

Kapalı (Laparoskopik) Miyom Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

 • Karında büyük yara izi ve kesi olmaz. Büyük boyutlarda miyomlar karındaki 1 cm den küçük kesilerden özel aletler yardımı ile çıkartılır.
 • Ameliyat sonrası ağrı çok daha azdır.
 • Yara yeri enfeksiyonu, fıtık riski yoktur.
 • İyileşme ve günlük hayata dönme çok daha hızlıdır. Ameliyattan 6 saat sonra hastalarımız yürüyebilir, kendileri tuvalete gidebilir duruma gelirler. Ameliyattan 1 gün sonra da taburculuk mümkündür.
 • 1 hafta içerisinde normal hayata ve iş hayatına dönmek mümkündür.
 • Taburculuk sonrası seyahat mümkündür. Şehir dışından ve hatta ülke dışından gelen hastalarımız rahatlıkla geri dönebilirler.
 • Kan kaybı riski daha azdır.
 • Rahim ve yumurtalıkların korunması açısından laparoskopik cerrahi avantajlıdır.

Resim: Laparoskopik (kapalı) yöntemle çıkartılan yaklaşık 15 cm boyutunda miyom, karında büyük bir kesi olmadan küçük ve ince parçalar halinde dışarı alınmış hali

Hastalara neden açık ameliyat önerilmektedir?

Laparoskopik (kapalı) ameliyatlar öğrenmesi ve uygulaması açık ameliyatlara göre daha zor olan ameliyatlardır. Bu eğitimi almış ve rutin olarak bu yöntemle ameliyatlarını yapan hekimlerin sayısı sınırlıdır. Bu nedenle laparoskopik cerrahi konusunda deneyimi olmayan hekimler tarafından hastalara açık ameliyat önerilebilmektedir. Bir diğer faktör ise maliyettir. Kapalı ameliyatlarda kullanılan teknolojik aletlerin maliyeti, açık ameliyatlara göre çok daha fazladır. Bu da hastaları açık ameliyata yönlendiren diğer bir faktördür. kapalı (laparoskopik) ameliyat fiyatları 2022 Bazı hastalarda ise miyom boyutu, sayısı veya yerleşimi kapalı ameliyata uygun olmayabilir. Bu nedenle ameliyat şeklinin muayene sonrası belirlenmesi en doğru yçntemdir.

Hangi Boyutlardaki Miyomlar Kapalı (Laparoskopik) Yöntemle Tedavi Edilirler? 

15 cm’ye kadar miyomlar laparoskopik (kapalı) yöntemle rahim korunarak çıkartılabilirler. 8-10 cm boyutundaki miyomlar için açık ameliyata gerek yoktur, laparoskopik (kapalı) yöntem idealdir. Miyom boyutu kadar, sayısı ve yerleşimi de çok önemlidir. Bu nedenle ameliyat şeklinin muayene ve ultrason sonrası belirlenmesi en doğru yoldur. miyom ameliyatı fiyatları 2022

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları 2022

Kapalı miyom ameliyatı gerek cerrahi ekipman ve kullanılan malzemeler gerekse teknik olarak, açık miyom ameliyatlarından çok farklıdır. Bu nedenle açık miyom ameliyatlarına göre nispeten daha pahalıdır. Ancak kapalı miyom ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı taburcu olurlar ve işlerine daha hızlı dönerler. Karında büyük kesi olmadığı için ameliyat sonrası fıtık riski veya barsak yapışıklıkları gibi problemler kapalı cerrahide gözlenmez. Bu nedenle iş gücü kaybı daha azdır. Miyom ameliyatı fiyat bilgisi için bizi arayınız.

Miyom ameliyatlarında rahim dokusunu riske atan faktörler nelerdir?

 • Miyom sayısı
 • Miyom boyutları
 • Miyomun rahim duvarında yerleştiği bölge

Tüm bu faktörler birlikte değerlendirilerek ameliyat planlanmalıdır. Miyom cerrahisinde rahimin korunması için cerrahi tecrübe çok önemlidir. Ameliyat öncesi muayene ile miyomun boyutları, sayısı ve yerleşimi belirlenir ve ameliyat buna göre planlanır.

Miyom ameliyatında miyom sayısı ve yerleşiminin önemi var mıdır?

Rahim dokusunda, çok değişik sayıda miyom, rahimin farklı bölgelerine yerleşebilirler. Miyom ameliyatlarında miyom sayısı kadar miyomların rahim duvarında yerleştikleri bölgede önemlidir.

Miyom Ameliyatında Rahim Alınır mı?

‘Miyom ameliyatında rahim alınır mı ‘ sorusu hastalarımızdan en fazla aldığımız soruların başında gelmektedir. Miyomlar iyi huylu tümörler oldukları için miyom ameliyatında rahmin alınması gerekli değildir.  Özellikle genç, çocuğu olmayan veya gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda miyom ameliyatları çok önemlidir. Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Miyom çıkartılması sırasında rahimde oluşabilecek bir zarar veya rahimin tamamen alınması genç hastaların gelecekte anne olma hayallerini de yok etmektedir. Ancak, miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. (Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat). Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Miyom ameliyatlarında rahmi riske atan en önemli risk durdurulamayan kanamalardır. Kanamaya müdahale etme deneyimi rahmin korunmasında çok önemlidir. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahimin korunması için büyük önem taşır.

Genç, henüz çocuğu olmayan, gelecekte çocuk sahibi olmak isteyen, rahmini korumak isteyen bir kadınsanız ve miyom nedeniyle size ameliyat önerildi ise ne yapmalısınız ?

Bu hastalarda miyom ameliyatlarında rahmin korunması son derece hayatidir. Henüz çocuğu olmayan bir kadında ameliyat sırasında oluşabilecek bir kanama nedeniyle rahmin alınması, hastanın anne olma şansını, hayallerini elinden alır. Bu nedenle rahim koruyucu miyom ameliyatı çok önemlidir. Rahminizi riske atmamak için RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI konusunda deneyimli bir onkojinekolog ile temasa geçmelisiniz. Miyom ameliyatlarında rahmin korunmasında cerrahi tecrübe çok önemlidir.

ONKOJİNEKOLOG Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ bugüne kadar, 36 farklı ülkeden hastaya yüzlerce rahim koruyucu miyom ameliyatı yapmış, bir çok hastasında daha sonra doğumlarını gerçekleştirmiştir. Tüm Dünya’ dan ve Türkiye’nin dört bir yanından bu konuda hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir. Miyom nedeniyle ameliyat önerildi, rahminize zarar gelmesini istemiyorsanız ve rahminizi aldırmak istemiyorsanız ulaşabilirsiniz..

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Laparoskopik Cerrahi Uzmanı

Miyom konusunda deneyimli Onkojinekolog

Tel: 0 536 813 7940

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCPNxCcseiNkpRYX1IwbreXw

 

 

 

 

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz