24.06.2020

RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI İSTANBUL

Miyomlar, rahimi oluşturan düz kas hücrelerinden köken alan iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kadınlarda pelvis bölgesinde en sık görülen tümörlerdir.

Miyomlar hangi şikayetlere neden olmaktadır?

  • Anormal vajinal kanama (sık ve düzensiz adet görme)
  • Adet miktarının çok artması ve adetin normalden uzun sürmesi
  • Kasık ağrısı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Gebelik ile ilişkili problemler ve düşük
  • İdrar torbasına basıya bağlı sık idrara gitme, idrar yaparken zorlanma, idrar kaçırma
  • Kalın barsağa basıya bağlı kabızlık ve dışkılamada güçlük

Rahim Koruyucu Miyom Ameliyatı Nedir?

Günümüzde, oldukça genç ve gelecekte çocuk istemi olan kadınlarda, çok büyük boyutlarda miyom görülmektedir. Bu hastaların en büyük korkusu rahimlerine oluşabilecek zarardır. Hastalarımızın bize sık sorduğu sorular, ‘miyom için rahim alınması gerekli mi?‘ , ‘rahime zarar gelir mi?‘ . Özellikle çocuğu olamayan veya gelecekte gebelik planı olan hastalar için rahmin korunması son derece önemlidir. Miyom boyutu ne olursa olsun, sadece miyomun çıkartılması mümkündür. Miyom tedavisi için rahimin alınması gerekli DEĞİLDİR. Rahim Koruyucu Miyom Ameliyat İstanbul. Miyomun çıkartıldığı rahim dokusu çok katlı olarak dikilir. Rahime zarar vermeden yapılan bir miyom cerrahisi sonrası gebe kalmada hiçbir sıkıntı olmamaktadır. Bu nedenle miyom ameliyatlarında cerrahi tecrübe çok önemlidir. Miyom Ameliyatı İstanbul Miyom ameliyatını yapan cerrahın deneyimi daha az kanama ve rahmin korunması için büyük önem taşır.

Aşağıda henüz hiç gebe kalmamış, gelecekte çocuk istemi olan hastamızda yapmış olduğumuz RAHİM KORUYUCU MİYOM AMELİYATI fotoğrafı görülmekte. Bu hastamızda 10 adet miyom, rahime hiçbir zarar vermeden çıkartıldı. Böylece gelecekte gebe kalmasında hiç bir engel kalmamış oldu.

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik Süreci

Başarılı bir miyom ameliyatı sonrasında gebelik açısından herhangi bir sıkıntı beklenmez. Zaman içerisinde rahim duvarı iyileşerek daha güçlü hale gelir. Bu sayede oluşacak bir gebelik durumunda duvar yeterli dirence kavuşmuş olur. Miyomektomi geçiren kadınların gebelik planlaması için, ameliyat sonrası 3 ila 6 ay beklemesi önerilir. Miyomektomi ameliyatı sonrası genellikle sezaryen doğum tercih edilir. Ancak rahim dışına yerleşen veya saplı miyom gibi rahim duvarına zarar vermeyen durumlarda normal doğum açısından sıkıntı bulunmaz.

 

Doç.Dr.Gökhan BOYRAZ

Kadın Hastalıkları&Doğum ve Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı

 

Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz