20.03.2022

TAM 30 CM YUMURTALIK KİTLESİ ÇIKARTILDI

Yumurtalık (OVER) kanseri nedir ?

Kadınlarda en sık ölüme sebebiyet veren jinekolojik kanserlerden biri olan yumurtalık kanseri “sessiz katil” olarak biliniyor. En sık 50 yaş sonrası görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Her 80 kadından 1 inde yumurtalık kanseri görülüyor. Ne yazık ki hastaların büyük çoğunluğunun ileri evrede tanı alması nedeniyle tedavileri de gecikirken; erken teşhis bu hastalıkta da büyük önem taşıyor. yumurtalık kanseri ameliyatı 

Yumurtalık kanserinde hastaların çoğu 3.evre de tanı almaktadır. Hastalarımız 3.evre yumurtalık kanseri tanısı alsa da, iyi ve doğru bir tedavi ile hastalıktan kurtulmak mümkündür. Evre 4 yumurtalık kanseri ise daha ileri bir aşamadır. 4. evre yumurtalık kanserinde dahi uygun tedaviler ile başarılı sonuçlar almak mümkündür. Yumurtalık kanserinden kurtulabilir miyim?

Resim 1: Yumurtalık kitlesi

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanseri geç bulgu veren ve bu nedenle ‘sessiz katil (The Silent Killer)’ olarak bilinen hastalıktır. Bununla birlikte hastaların çoğunda hastalık aslında erken aşamada bazı uyarılar vermektedir. Bunlar;

 • Karında şişkinlik
 • Hazımsızlık, gaz, bulantı-kusma
 • İştahsızlık ve erken doyma hissi
 • Kasık ağrısı ve karın ağırısı
 • İdrar yapmada değişiklik (sık idrara gitme, tam rahatlayamama)
 • Bağırsak davranışlarında değişiklik (kabızlık, tam rahatlayamama)
 • Vajinal kanama, makat bölgesinden kanama
 • Vajinal sulu yoğun akıntı

Özellikle menopoz sonrası yukarda sayılan şikayetleri olan kadınların mutlaka ayrıntılı bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Buna ilaveten yumurtalık kanseri erken tanısı için düzenli yıllık jinekolojik kontroller çok önemlidir. istanbul yumurtalık kanseri tedavisi

Karında sıvı birikmesi varsa…

Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisi karın şişliği, nefes darlığı ve hazımsızlıktır. Kadınlarda karında sıvı birikmesi, yumurtalık bölgelerinde komplike kitle olması yumurtalık kanseri şüphesini güçlendirir. Jinekolojik muayeneyle birlikte kandan bakılacak Ca-125 düzeyinin yüksek olması yumurtalık kanseri tanısını desteklemektedir. Bu durumda kesin tanı da ameliyat ile konulmaktadır.

Şüpheli yumurtalık kitlesi olan hastalarda ameliyat sırasında hızlı patoloji (frozen inceleme) yapılması çok önemlidir. Hızlı patoloji ile ameliyat sırasında tanı mümkündür. Böylece sonradan gerekebilecek ikinci bir ameliyata gerek olmamakta ve tek seansta tedavi sağlanabilmektedir. yumurtalık kisti ameliyatı

Yumurtalık kanserinde ameliyat çok önemli

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli adım ilk yapılan ameliyatın kalitesi olmaktadır. Bu kanser türünden en büyük amaç gözle görülür biçimde tümör bırakılmamasıdır. Gözle görülür tümör bırakılmazsa tedavi büyük ölçüde başarılı gitmektedir. Operasyonda tümörün yayıldığı tüm bölgeler çıkarılmaktadır. Bu ameliyatın arkasından da hastalığın evresine göre kemoterapi kararı verilebilmektedir. Yumurtalık kanseri ameliyatında cerrahi kalite hastanın yaşam süresini etkilediği için, yumurtalık kanseri ameliyatı bu konuda özel eğitim almış, tecrübeli jinekolojik onkoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. yumurtalık kanseri ameliyatı fiyatları 2022

Cerrahide tüm karın incelenir

Yumurtalık kanseri sadece rahim ve yumurtalıkların alındığı bir ameliyat değildir. Şüpheli kitle bırakılmaması için hastanın karnı çok detaylı bir biçimde incelenmelidir. Karaciğer, dalak, solunum kasları, mide, karın zarı, bağırsaklar, mesane, apandisit, omentum da şüpheli tümör açısından değerlendirilmelidir. Bu ameliyatta cerrahi kalite büyük önem taşımaktadır. Hastalıktan kurtulmakta, ameliyatınızı yapacak cerrahın tecrübesi anahtar rol oynar.

Şüpheli Yumurtalık Kitlesi/Kisti Olan Hastalarda Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Şüpheli yumurtalık kitlesi veya kisti olan hastalarda ve Ca 125 düzeyi yüksek olan hastalarda ameliyat planı mutlaka bir jinekolojik onkoloji uzmanı tarafından belirlenmelidir. Hızlı patoloji imkanı olan merkezlerde ve kanser cerrahisi eğitimi almış cerrahlarca ameliyat planlanmalıdır. Kanser tedavisi sadece ameliyat ile bitmemektedir. Sonraki tedavi planı ve takip süreci de en az ameliyat kadar önemlidir. Bu nedenle ameliyatını yapacak cerrahın resmi olarak özel eğitim almış bir jinekolojik onkoloji uzmanı olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, hem ameliyatınız yetersiz olur hem de sonraki tedavi ve takip sürecinizde yalnız kalırsınız. Şüpheli yumurtalık kitleleri, normal kadın doğum uzmanları tarafından saptandığında yapılan yanlış uygulamalardan biri, hastalara ameliyata başka bir doktor çağrılacağı bilgisi verilerek hastalar ameliyata ikna edilmektedir. Hastalarımız bu konuda dikkatli olmalı, ameliyatı yaptıracakları jinekolog onkoloğu bizzat kendileri araştırmalıdır. Çünkü ameliyat sonrası tedavi planı ve takip sürecinizde ameliyatınıza dışardan gelen doktora tekrar ulaşmanız mümkün olmamaktadır. Yapılan yanlışardan bir diğeri ise, normal kadın doğum doktorunun hastaya ameliyatınıza genel cerrah çağıracağız ve genel cerrah ile ameliyatınızı yapacağız demesidir. Bu durum hastalarımızın tedavi başarısı için çok zararlıdır. Çünkü yumurtalık kanseri ameliyatı özel bir eğitim ve tecrübe gerektirir ve jinekolojik kanser cerrahisi uzmanları bu eğitime sahiptir.

Konya’dan yumurtalık kanseri ameliyatı için gelen hastamızdan tam 30 cm yumurtalık kitlesi başarılı bir ameliyat ile çıkartıldı

Hastamız araştırmaları sonucu bize Konya’dan ulaştı. Giderek artan karın şişliği şikayeti ile doktora gittiğinde yumurtalığından köken alan bir kitle olduğu ve Ca 125 düzeyinin yüksek olduğunu öğrendi. Ameliyat önerilen hastamız hemen ameliyatı kabul etmemiş, önce bu konuda en iyi tedaviyi nasıl alırım, bu ameliyatı kim yapmalı diye araştırmış. Konya’dan bize ulaştığında ve sonuçları incelediğimizde hastamızda yumurtalık kanserinden şüphe ettik ve hemen gelmesini söyledik. Yumurtalık kanseri için ALMANYA’da özel eğitim aldığım için, bu güne kadar yüzlerce hastamın tedavisini sağladığım için bu konuda Türkiye’de gidebileceği en doğru cerrahlardan birine ulaştığını söyledim. Çünkü yapılacak iyi bir ameliyat hastamızın bu hastalıktan kurtulmasını sağlayabilecekken, eksik bir tedavi hayatının son bulmasına neden olabilirdi.

Kanser tedavisinde zaman çok değerlidir. Aylarca tetkik sonuçları bekleme veya aylarca ameliyat randevusu bekleme lüksümüz yoktur. Çünkü geçen zamanda kanser sabit durmamakta çoğalmaya ve yayılmaya devam etmektedir. Zaman kaybı ile erken evrede tanı konulabilecek bir hastalık ileri evreye geçebilmektedir. Bu bilinç ile hastamıza hemen gelmesini, zaman kaybetmemesini söyledik. Hatta hastamız gelmeden tüm randevularını aldık, ameliyat saatimizi bile belirledik. Hastamız zaman kaybetmeden geldi, kliniğimizde hastamızı gördük, sonra ameliyat hazırlıklarına başladık.

Yumurtalık kanseri ameliyatının şakası yoktur. Geride kanser bırakmamak için geniş bir kesi yapılarak tüm organlar detaylı olarak incelenir. Yumurtalık kistleri karın içerisinde patlatılmadan karın dışına alınmalıdır. Karın içerisinde kistin patlatılması, hastalığın yayılımına yol açabilir. Yumurtalık kanseri ameliyatında çok önemli nüanslar ve dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. İşte bu yüzden bu ameliyatları özel eğitim almış jinekolojik onkoloji uzmanları yapmalıdır.

Bu hastamızda karını açtığımızda tam 30 cm, tüm karını dolduran, yukarıda karaciğer ve mideye baskı yapan dev kitleyi gördük. Bu kitleyi patlatmadan dışarı aldık. Tüm organları detaylı olarak incledik ve ameliyatımızın sonunda hastamızın karnında gözle görülür kanser bırakmadık.

Resim 2: Karını dolduran dev yumurtalık kitlesi

Resim 3: Dışarı patlatılmadan çıkartılan kitle

Şüpheli yumurtalık kitlesi veya yumurtalık kanseri tanısı alan hastalarıma önerim…

 • Ameliyatınızı olacağınız cerrahın mutlaka resmi eğitim almış bir jinekolog onkolog olduğundan emin olun. Dışardan başka doktor çağıracağız şeklinde bir tedavi planını kabul etmeyin..
 • Hızlı patoloji imkanı olan merkezlerde ameliyatınızı olun. Sonradan ikinci bir ameliyat ihtiyacı olmaması için..
 • Ameliyat sonrası takiplerinizi aksatmayın ve mümkünse ameliyatınızı yapan aynı ekip tarafından takip edilin..

Yumurtalık kanseri tedavisinde en önemli faktör yapılan ilk ameliyatın kapsam ve kalitesidir. Yumurtalık kanseri cerrahisinde amaç geride gözle görülür tümör bırakmamak olmalıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar geride gözle görülür tümör bırakılmayan hastalarda başarının en yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle cerrahi sırasında sadece rahim ve yumurtalıklar değil, tümörün yayıldığı tüm dokular çıkartılır.  Karın şişliği olan, Ca 125 değeri yüksek olan, yumurtalığında kitlesi olan hastaların ameliyatları mutlaka yumurtalık kanseri cerrahisinde deneyimli bir jinekolojik kanser cerrahisi uzmanı tarafından yapılmalıdır. yumurtalık kanseri ameliyatı istanbul

Yumurtalık Kanseri Tedavisinde Başarı

Yumurtalık kanseri tedavisinde başarı kaliteli bir ameliyat ve sonrasında iyi bir takip ile mümkündür. Ameliyat sonrası 5 yıl sürecek iyi bir takip süreci başlar. Bu takip sürecinde ameliyatınızı ve tedavinizi planlayan aynı doktor tarafından takip çok önemlidir.

Doç.Dr.Gökhan Boyraz;

Yumurtalık kanseri tedavisi eğitimi için Almanya’da Avrupa’nın önde gelen jinekolojik kanser merkezlerinden birinde bulunmuş, bu konu ile ilgili özel eğitim almıştır. Ayrıca Almanya’da sıcak kemoterapi (HİPEC) uygulaması için eğitim almış, bu işlemi dünyada en çok uygulayan cerrahlardan biri olan Dr.Paul Sugarbaker’dan kurs almış ve sonrasında sıcak kemoterapi sertifikası edinmiştir. Bugüne kadar 36 farklı ülkeden yüzlerce yumurtalık kanseri hastasının ameliyatını yapmış ve halen hastalarının takibine devam etmektedir.

Doç.Dr.Gökhan Boyraz

Avrupa Akredite Kanser Cerrahisi Uzmanı

Yumurtalık Kanseri ve Sıcak Kemoterapi (HİPEC) Konusunda Deneyimli Onkojinekolog

İstanbul Onkojinekoloji Kliniği 

 • 0 536 813 79 40
 • 0 536 883 01 59
Yazar: Doç. Dr. Gökhan Boyraz